Zamknij

Potężna burza piaskowa nawiedziła Irak. Zamknięto lotnisko, wiele osób trafiło do szpitala [WIDEO]

17.05.2022 09:09
Burza piaskowa w Iraku
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Irak po raz kolejny zmaga się ze skutkami intensywnej burzy piaskowej. W rejonie tym pojawiła się ściana piasku i kurzu, która nie tylko sparaliżowała ruch drogowy i lotniczy, ale też sprawiła, że wiele osób trafiło do szpitala przez problemy z oddychaniem. Warto dodać, że jest to już ósme tego typu zjawisko, jakie nawiedziło kraj od połowy kwietnia.

Kilka dni temu pisaliśmy, że przez Teksas przeszedł habub, czyli burza piaskowa związana najczęściej z prądem zstępującym w burzach atmosferycznych. Jest to zjawisko charakterystyczne dla obszarów pustynnych. W ostatnich dniach z kolei z podobnym fenomenem zmagali się mieszkańcy Iraku.

Przez to bliskowschodnie państwo przetoczyła się burza piaskowa, która pociągnęła za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Niebo stało się pomarańczowe, samochody stanęły na drogach, zamknięto lotnisko, a wiele osób trafiło do szpitala, gdyż miały trudności z oddychaniem.

Potężna burza piaskowa nawiedziła Irak. Zamknięto lotnisko, wiele osób trafiło do szpitala

Irak po raz kolejny został zasypany przez kurz i pył, które towarzyszyły przetaczającej się przez kraj burzy piaskowej. Nawiedziła ona m.in. Bagdad, Nadżaf i Sulaimaniyah. Jest to ósme tego typu zjawisko w kraju od połowy kwietnia.

W ostatnich dniach nad państwo nadciągnęła ściana piasku, która sprawiła, że widoczność znacznie spadła i sparaliżowała życie ludzi. Odwołano wiele lotów, zamknięto lotnisko, a samochody utknęły na drogach. Niebo w Bagdadzie i na południu Iraku przybrało pomarańczowo-czerwoną barwę. Pył pokrył dachy budynków, auta, a także wkradł się do wielu domów.

Wiele osób przez burzę piaskową trafiło do szpitala. Wykazywały one objawy w postaci problemów z oddychaniem. Ze statystyk wynika, że ok. 4 tys. mieszkańców zgłosiło się po pomoc w tym zakresie. W związku z sytuacją pozamykano niektóre szkoły i urzędy.

Jesteśmy tu od 8:00… Mój ojciec ma chore serce, cukrzycę, nadciśnienie i dusi się przez ten kurz - powiedział w rozmowie z AFP syn jednego z hospitalizowanych pacjentów.

Jest to ósma burza piaskowa od połowy kwietnia, która nawiedziła Irak. Kraj w ostatnim czasie boryka się z intensywnymi suszami, niskimi opadami i degradacją gleby - jest to pokłosie postępujących zmian klimatu. Przypominamy, że poprzednie zjawisko, które miało miejsce na początku tego miesiąca, doprowadziło do śmierci jednej osoby, podczas gdy ponad 5 tys. trafiło do szpitala z powodu problemów z oddychaniem.

Bliski Wschód zawsze był nękany przez burze piaskowe, ale w ostatnich latach stały się one częstsze i bardziej intensywne. Trend ten jest związany z nadużywaniem wody rzecznej, większą liczbą zapór, nadmiernym wypasem zwierząt i wylesianiem. W kwietniu urzędnik tutejszego ministerstwa środowiska ostrzegł, że Irak może w ciągu dwóch najbliższych dekad stać się rejonem, w którym kurz będzie dominował przez 272 dni w roku.

Źródło: BBC/France24