Zamknij

Potężna burza piaskowa przeszła przez region w Brazylii. Nad miastem zrobiło się ciemno [WIDEO]

28.09.2021 14:25
Burza piaskowa
fot. Shutterstock

Kilka dni temu przez jeden z regionów Brazylii przeszła gęsta burza piaskowo-pyłowa. Nad miastem Franca momentalnie zrobiło się ciemno. Do sieci trafiły nagrania i zdjęcia ukazujące to zjawisko. Sami zobaczcie, jak wyglądało.

Burza piaskowa to zjawisko atmosferyczne wywołane przez silne wiatry związane z wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne lub przez feny napotykające na swojej drodze luźny materiał skalny, zwietrzelinę, piasek i pył.

Najczęściej występuje ona na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej, na Półwyspie Arabskim, Saharze, na pustyni Gobi w Mongolii, ale też na innych pustynnych obszarach na świecie. Co ciekawe, największe z burz piaskowych sięgają do 2,5 km wysokości, a niektóre z nich są widoczne nawet z kosmosu.

Ostatnio takie zjawisko zarejestrowano w jednym z regionów w Brazylii. Burza piaskowa przeszła przez miejscowość Franca, którą zamieszkuje ponad 350 tys. osób. Taki widok mocno ich zaniepokoił.

Potężna burza piaskowa przeszła przez miasto w Brazylii. Nad miastem zrobiło się ciemno

W niedzielę 26 września nad regionem São Paulo w Brazylii pojawiła się burza piaskowa. Zjawisko atmosferyczne przeszło przez kilka miast niosąc za sobą gęstą chmurę piasku i kurzu, które są m.in. pozostałościami po pożarach i suszy.

Ściana piasku sprawiła, że w wielu miastach - m.in. w Franca, Ribeirão Preto, Araçatuba, Barretos i Presidente Prudente - zrobiło się całkowicie ciemno. Widoczność została znacznie ograniczona, co sparaliżowało życie mieszkańców tych rejonów. Pył pokrył ściany wielu budynków, a ludzie uciekali przed nim w popłochu, nie wiedząc, co się dzieje.

Najpierw przychodzi burza i chmura burzowa, a także wiatr, który unosi to, co spotka na ziemi. W tym regionie od miesięcy nie padało, jest dużo kurzu, gleba i roślinność są suche, a do tego niedawno występowały tu pożary - powiedział meteorolog Estael Sias w rozmowie z zagranicznymi mediami.

Warto dodać, że burzy piaskowej towarzyszył wiatr o prędkości nawet 60 km/h, który dodatkowo unosił w powietrze wszystko to, co znalazło się na jego drodze. Na ulice wyjechały służby porządkowe, które starają się uprzątnąć bałagan, jaki narobiło zjawisko pogodowe.

Do sieci trafiły liczne nagrania ukazujące burzę piaskowo-pyłową w Brazylii w ostatnich dniach.

Źródło: elsol.com/Facebook