Zamknij

Odwołane loty, chaos na drogach. Potężna burza śnieżna sparaliżowała Danię [WIDEO]

02.12.2021 13:00
Śnieżyca w Danii
fot. PAP/EPA/Henning Bagger

Potężna burza śnieżna przeszła przez duński region Jutlandia Północna. Gwałtowne załamanie pogody wywołało chaos na drogach oraz trasach kolejowych. Odwołano też część lotów, przez co kilkaset osób musiało spędzić noc na lotnisku.

Zima atakuje w wielu krajach Europy. W miniony weekend śnieżyce uderzyły m.in. w Hiszpanii. Intensywne opady śniegu sprawiły, że zablokowanych zostało w całym kraju kilkaset dróg. Deszcz oraz porywisty wiatr dodatkowo przyczyniły się do dwóch śmiertelnych wypadków drogowych. Z kolei we Francji na autostradzie utknęły samochody.

W tym tygodniu zima dotarła również do Danii. W region Jutlandia Północna uderzyła potężna burza śnieżna, której skutki bardzo mocno odczuło m.in. miasto Aalborg.

Dania. Burza śnieżna sparaliżowała część kraju

W Danii z powodu bardzo intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru warunki na drogach gwałtownie się pogorszyły. Doszło do ogromnego paraliżu komunikacyjnego. W środę wieczorem przestały kursować wszystkie autobusy oraz pociągi w Jutlandii Północnej.

Kolejnego dnia sytuacja niewiele się poprawiła. Jak podają lokalne media, nadal wstrzymany jest ruch kolejowy i nie jeździ większość autobusów. W niektórych miejscach tory i drogi są zablokowane przez drzewa, które zostały powalone w wyniku intensywnych wiatrów. 

Jak przekazała policja, z powodu burzy śnieżnej wiele samochodów utknęło na drogach. Doszło też do kilku groźnych wypadków na autostradach.

Lokalne władze wystosowały specjalny apel do mieszkańców, aby nie wyruszać w podróż, jeżeli nie jest to konieczne. Drogi są bowiem niezwykle śliskie i niebezpieczne dla kierowców. 

Doszło też to ogromnych utrudnień w porcie lotniczym w Aalborgu. Na płytę lotniska spadły ogromne ilości śniegu, przez co samoloty nie mogły wystartować. Wiele połączeń lotniczych musiało zostać odwołanych. Z powodu paraliżu duńskiego portu około 300 pasażerów spędziło noc na lotnisku.

Źródło: jyllands-posten.dk, TVN Meteo