Zamknij

Potężne śnieżyce sparaliżowały Chiny. Kierowcy utknęli na drogach, zamknięto lotniska

10.11.2021 09:44
Atak zimy w Chinach
fot. Yang Qing/Xinhua News/East News

Potężne zamiecie śnieżne sparaliżowały ruch w północno-wschodnich prowincjach Chin. Wraz z nadejściem śniegu temperatura w niektórych miejscach spadła do -10 stopni Celsjusza. Z powodu trudnych warunków pogodowych kierowcy utknęli na drogach, zamknięto szkoły oraz wstrzymano ruch na części lotnisk.  

W wielu krajach na świecie zima powoli daje o sobie znać. W minionym tygodniu informowaliśmy, że w niektórych regionach Hiszpanii i Portugalii spadło mnóstwo śniegu i zanotowano wyjątkowo niskie temperatury. Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych drogi w wielu miejscach stały się nieprzejezdne.

W ostatnich dniach bardzo intensywne opady śniegu pojawiły się w kilku częściach Chin, w tym m.in. w Pekinie. Krajowa agencja meteorologiczna już wcześniej wydała pierwsze w tym sezonie alerty drugiego stopnia przed niebezpiecznymi zamieciami śnieżnymi. Ostrzegano również przed gwałtownym spadkiem temperatury. 

Atak zimy w Chinach. Zamiecie śnieżne i mróz do -10 stopni

Najtrudniejsze warunki pogodowe – intensywne opady śniegu wraz z silnym wiatrem – pojawiły się w prowincjach Heilongjiang, Liaoning i Jilin, w północno-wschodniej części Chin.

Zamknięte zostały wszystkie autostrady, na których powstały niebezpieczne oblodzenia. Wiele dróg z powodu grubej warstwy śniegu stało się nieprzejezdnych, przez co kierowcy zostali uwięzieni w samochodach. Prawie 100 ciężarówek utknęło w poniedziałek na drodze krajowej 102 w rejonie miasta Hulado w Liaoningu.

Wraz z nadejściem śniegu w niektórych regionach Chin temperatura gwałtownie spadła. W mieście Lanzhou w północno-zachodniej prowincji Gansu termometry pokazały -10 st. Celsjusza.

W prowincji Liaonign w mieście Shenyang intensywne opady śniegu nieprzerwanie występowały przez 40 godzin. Drogi stały się śliskie i niebezpieczne. W poniedziałek w nocy tymczasowo zamknięte zostało międzynarodowe lotnisko Shenyang-Taoxian. Na obszarze całego miasta odwołano też zajęcia w szkołach.

Oprócz tego z powodu zamieci śnieżnych na obszarze Heilongjiang prądu zostało pozbawionych ponad 840 tys. gospodarstw domowych. Z czasem udało się na szczęście naprawić problem i przywrócić zasilanie.

Zima zaatakowała także miasto Tongliao w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych zamknięto szkoły. Wstrzymano również ruch na tamtejszym lotnisku - na płycie zalega ponad 40-centymetrowa warstwa śniegu, a widoczność jest bardzo ograniczona. 

Źródło: TVN Meteo, Reuters