Zamknij

Pożar silnika w Boeingu 737. Pasażerowie byli ewakuowani za pomocą zjeżdżalni [WIDEO]

15.09.2022 15:05
Samolot Air India
fot. Aviation-images/UIG Diverse/EAST NEWS

Tuż przed startem samolotu linii Air India Express doszło do wybuchu silnika. Inna załoga zauważyła dym wydobywający się z maszyny, która poruszała się po drodze kołowania. Lot został wstrzymany, a pasażerów bezpiecznie ewakuowano za pomocą zjeżdżalni. Do sieci trafiło nagranie ukazujące to zdarzenie.

Do nietypowego zdarzenia doszło ostatnio na lotnisko w stolicy Omanu, Maskacie. Boeing 737 Air India Express wyruszył z bramki w stronę pasa startowego, ale musiał niespodziewanie przerwać podróż. Wszystko dlatego, że zapalił się jeden z jego silników. Usterkę zauważył personel innego samolotu znajdującego się na lotnisku. 

Załoga pojazdu indyjskiego przewoźnika od razu rozpoczęła ewakuację pasażerów. Na pokładzie przebywało aż 141 osób, które bezpiecznie opuściły go za pomocą zjeżdżalni. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Pożar silnika w Boeingu 737. Pasażerowie byli ewakuowani za pomocą zjeżdżalni

Lot Air India Express został przerwany na lotnisku w Maskacie po poważnej awarii samolotu. Doszło tu do wybuchu silnika. Na pokładzie przebywało 141 osób, które ewakuowano za pomocą specjalnych zjeżdżalni. Nikt nie odniósł obrażeń.

Boeing 737, w którym doszło do usterki, realizuje codzienne loty między Maskatem w Omanie a Koczinem w południowej części Indii. Tym razem jednak nie zdążył na dobre ruszyć w drogę, bo zepsuł się podczas kołowania. Właśnie wtedy z jednego silnika zaczęły wydobywać się kłęby dymu, które zauważyła inna załoga.

13-letni samolot jest jednym z 24 boeingów należących do regionalnej linii India Air Express. Na jego pokładzie tym razem było 141 osób, w tym aż czworo niemowląt. Po sprawnie przeprowadzonej ewakuacji wszyscy znaleźli się w bezpiecznym miejscu, są cali i zdrowi.

Zobacz także: Chaos na lotnisku w Amsterdamie. Pasażerowie stali w wielogodzinnych kolejkach, odwołano loty

Lot IX 442 linii Air India Express z Maskatu do Koczinu ze 141 pasażerami na pokładzie przygotowywał się do wylotu z o godzinie 11:20 (czasu lokalnego). Gdy znajdował się na drodze kołowania, inny samolot zgłosił dym wydobywający się z jednego silnika. W kokpicie nie było natomiast ostrzeżenia o pożarze. W ramach środków ostrożności i zgodnie z zalecanymi procedurami załoga zatrzymała samolot i uruchomiła gaśnice. Następnie pasażerowie zostali ewakuowani z samolotu. Pełne wsparcie zostało udzielone przez władze lotniska w Maskacie i pasażerowie zostali doprowadzeni do budynku terminalu. Nie zgłoszono żadnych poważnych obrażeń, z wyjątkiem drobnych siniaków u niektórych pasażerów podczas ewakuacji - czytamy w oświadczeniu przewoźnika.

Linia dodała, że sprawa jest badana przez Departament Bezpieczeństwa Lotów, a także organy regulacyjne. Dla pasażerów felernego lotu zorganizowano nowy samolot, który mógł przewieźć ich do miejsca docelowego.

Na filmie udostępnionym w internecie widać dym wydobywający się z silnika numer dwa, chociaż nie ma tu płomieni ani ognia. Następnie możemy też zaobserwować pasażerów opuszczających samolot za pomocą zjeżdżalni awaryjnych. Obok stoi wóz strażacki.

Źródło: Simple Flying