Zamknij

Do sali z trumną Elżbiety II wejdą tylko nieliczni. Opublikowano specjalne wytyczne

14.09.2022 12:06
Hołd dla królowej Elżbiety II
fot. CARL DE SOUZA/AFP/East News

Trumna z ciałem Elżbiety II zostanie dzisiaj (14 września) wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim w Londynie. Pozostanie tam przez pełne cztery dni, podczas których ludzie będą mogli oddać hołd zmarłej królowej. Strona rządowa informuje o możliwych utrudnieniach w londyńskiej komunikacji, ogromnych kolejkach i szczegółowej kontroli bezpieczeństwa. Pojawiły się także specjalne wytyczne dla osób, które chcą pożegnać brytyjską monarchinię.

W czwartek 8 września świat obiegła smutna informacja o śmierci królowej Elżbiety II. W niedzielę karawan z trumną brytyjskiej monarchini wyruszył z zamku Balmoral do pałacu Holyrood w Edynburgu, który był oficjalną rezydencją królowej w Szkocji. Kolejnego dnia kondukt przemierzył trasę z Holyrood do Katedry św. Idziego. We wtorek po południu trumnę z ciałem Elżbiety II przewieziono na lotnisko w stolicy Szkocji i stamtąd przetransportowana do Londynu, a dokładniej do pałacu Buckingham. 

W środę po południu (14 września) trumna zostanie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim w Londynie, siedzibie brytyjskiego parlamentu. Na stronie rządowej pojawiły się specjalnie wytyczne skierowane do wszystkich tych, którzy chcą wziąć udział w ostatnim pożegnaniu Elżbiety II.

Pożegnanie Elżbiety II. Szczegółowa kontrola odwiedzających

Trumna z ciałem Elżbiety II trafi do Pałacu Westminsterskiego 14 września i pozostanie tam do 19 września, czyli dnia pogrzebu monarchini. Osoby chcące oddać hołd zmarłej królowej będą mogły wejść do sali z zamkniętą trumną od środy godz. 17 (czasu lokalnego) aż do poniedziałku, godz. 6.30. Sala ta będzie otwarta 24 godziny na dobę.

Rządowa strona wydała oficjalne oświadczenie dla wszystkich, którzy chcą pożegnać królową. Jako pierwsza pojawiła się informacja o tym, że trzeba przygotować się na bardzo długie kolejki. "Wielogodzinne stanie, być może nawet całą noc, z niewielką możliwością, aby gdzieś usiąść, nie jest odpowiednie dla dzieci i osób borykających się z przewlekłymi chorobami" – zaznaczono.

Spodziewane tłumy spowodują także problemy komunikacji miejskiej, a pobliskie drogi w dużej mierze będą wyłączone z użytkowania.

Zobacz także: Pierwsze takie wystąpienie Karola jako króla. "Będę szedł śladem Elżbiety II"

Poza długimi kolejkami i utrudnieniami komunikacyjnymi przed wejściem do sali z trumną wystawioną w Pałacu Westminsterskim trzeba spodziewać się także szczegółowej kontroli bezpieczeństwa, podobnej do tej przeprowadzanej na lotnisku.

Osoby chcące pożegnać brytyjską królową mogą mieć ze sobą jedynie niewielką torbą podręczną lub plecak o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm.

Co więcej, opublikowano listę zakazanych przedmiotów. Do sali z ciałem monarchini nie można wejść m.in. z kwiatami, zniczami, świecami, pluszakami czy zdjęciami. Płyny i napoje, inne niż woda, także są niedozwolone, podobnie jak jedzenie, płynne kosmetyki, ostre przedmioty, banery, składane krzesła, śpiwory czy wózki nieskładane. 

Na miejscu będzie możliwość skorzystania z przechowalni bagażu, jednak liczba miejsc jest ograniczona, co nie daje gwarancji bezpiecznego pozostawienia rzeczy osobistych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie rządowej Wielkiej Brytanii

Źródło: gov.uk/government, Onet

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak zmieniała się w czasie swojego panowania [GALERIA]
11 Zobacz galerię
fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS