Zamknij

Poznaj 7 nowych cudów Polski 2017

Nina Czochara
01.12.2017 09:12

Plebiscyt na 7 nowych cudów Polski przeprowadziła redakcja National Geographic. Czytelnicy mogli wybierać spośród 32 najciekawszych, ale wciąż mało znanych miejsc w Polsce. Oto lista zwycięzców z 2017 roku. 

Poznaj 7 nowych cudów Polski 2017
fot. East News

Wśród zwycięzców znalazły się miejsca i zabytki z województwa podkarpackiego, lubuskiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego. Internauci oddali blisko 40 tys. głosów.  

7. Szlak Kulinarny podkarpackie smaki

Szklak został utworzony w 2013 roku w celu promowania regionu poprzez jego bogate tradycje kulinarne. Atrakcja obejmuje 50 różnych obiektów, m.in. restauracje, karczmy, tawerny, cukiernie i winnice oferujące wyłącznie tradycyjne dania regionalnej kuchni Podkarpacia. Proziaki, wareniaki, knysze czy amoniaki to tylko niektóre z proponowanych dań. Obowiązkowy punkt dla miłośników dobrych, lokalnych przysmaków.

6. Zagroda Guciów, woj. lubelskie

Drewniane domki ze strzechą na dachu, sprzęty gospodarskie z XIX w. i potrawy tradycyjnej kuchni w gospodzie nazywanej „skansenem kulinarnym. Wizyta w Zagrodzie Guciów to szansa na poznanie Polski, która przeszła już do historii. Na miejscu można wziąć udział w różnych warsztatach i zarezerwować nocleg z jednej z tradycyjnych chałup.

5. Zespół poaugustiański w Żaganiu

Tutejszy kompleks zabudowań klasztornych imponuje swoją wielkością i architekturą. Zespół poaugustiański w Żaganiu obejmuje gotycki kościół, dawny klasztor augustianów, spichlerz klasztorny i konwikt. Warto zobaczyć też wspaniałą bibliotekę klasztorną z fragmentem Biblii pochodzącym z VIII wieku.

4. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Celem twórców CSK było stworzenie miejsca otwartego na młodzież i mieszkańców innych miast oraz zbudowanie „kulturalnego” wizerunku Lublina. Uroczyste otwarcie Centrum Spotkania Kultur odbyło się w 2015 roku i połączono je z widowiskiem multimedialnym „Upadek Muru Lubelskiego”.

3. Podziemne miasto na wyspie Wolin, woj. zachodniopomorskie

To sieć podziemnych korytarzy, o długości prawie 1 kilometra, łącząca kilka wielkich schronów z II wojny światowej, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. Historia całego kompleksu rozpoczęła się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwsze umocnienia wybudowali tutaj Niemcy niedługo przed wojną.

Przeczytaj także: Zachodniopomorskie: co warto zobaczyć? 8 najlepszych miejsc i atrakcji dla dzieci

2. Bulwar Nadwarciański, woj. lubuskie

Bulwar ciągnie się w Gorzowie Wielkopolskim, na prawym brzegu Warty. Niegdyś targowisko, obecnie pełni rolę swoistego centrum miasta pełnego atrakcji - molo, przystań cumownicza, liczne lokale gastronomiczne oraz plac, na którym odbywają się koncerty.

1. Karkonoskie Tajemnice, Dolny Śląsk

W tej niezwykłej, nowoczesnej atrakcji turystycznej u podnóża Śnieżki można odbyć wyjątkową wędrówkę po mistycznych Karkonoszach. Twórcy ekspozycji przed stworzeniem tego miejsca poznali bliżej baśnie i legendy gór, pamiętając też o dawnych mieszkańcach regionu: zielarzach, znachorach i Walonach. Karkonoskie Tajemnice powstały z myślą wprowadzenia odwiedzających w magiczny, mistyczny świat gór.

___

RadioZET.pl/CN/national-geographic.pl