Zamknij

Praga. Zwiedzanie najciekawszych atrakcji w stolicy Czech

Nina Czochara
07.02.2019 16:58
Praga
fot. Shutterstock

Praga to od lat niekwestionowana królowa europejskich stolic. Sam Goethe nazwał to miasto „najcudowniejszym klejnotem w kamiennej koronie świata”. Stolica Czech zachwyca urokliwą starówką, barwnym życiem na tle pełnej wdzięku architektury, pałacami, ogrodami i słynnym już mostem Karola. Odkrywamy najpiękniejsze miejsca i największe atrakcje Pragi.

Praga to stolica i największe miasto Czech położone w zachodniej części kraju, nad rzeką Wełtawą. Ze względu na bogactwo atrakcji należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Rocznie stolicę kraju odwiedza ponad 4 miliony turystów. Atrakcji rzeczywiście tu nie brakuje, a sezon nigdy się nie kończy. Co warto zobaczyć w Pradze? Podpowiadamy.

1. Stare Miasto Pragi, czyli „Rzym Północy”

Stara Praga przypomina tak naprawdę wielkie muzeum pod gołym niebem. „Rzym Północy” – tak czasem mówi się o starej części stolicy Czech, a wszystko za sprawą wyjątkowej architektury, barwnego życia i niepowtarzalnego klimatu, dzięki któremu turyści tak chętnie tu wracają. Najbardziej charakterystyczną częścią historycznego Starego Miasta jest Plac Staromiejski (Staromestske Namesti). Pojawia się na większości pamiątkowych zdjęć i pocztówek. 

Stare miasto Pragi
fot. Shutterstock

Na rynku znajdziemy budynki w różnych stylach architektonicznych, w tym gotycki kościół Najświętszej Marii Panny i barokowy kościół św. Mikołaja. Wizytówką praskiej starówki jest Zegar Orloj. Składa się on z trzech części: astronomicznej, która ukazuje położenie ciał niebieskich, kalendarzowej i animacyjnej. Ta ostatnia co godzinę pokazuje m.in. dwunastu apostołów.

Zobacz także

2. Josefov: spacer po starej dzielnicy żydowskiej

Josefov to historyczna dzielnica żydowska w centralnej części Pragi. Jej obecny wygląd to w dużej części zasługa wielkiej przebudowy dzielnicy na przełomie XIX i XX wieku. Popularnym celem wizyt wśród turystów jest synagoga Staronova – najstarsza tego typu świątynia w Europie Środkowej (sobotnie modły odbywają się tutaj od 1270 roku). Synagoga zbudowana w stylu gotyckim w XIII wieku była jedną z pierwszych praskich budowli w tym stylu. Do obiektu wiedzie do niej kilka stopni w dół, poniżej poziomu ulicy. 

Świątynia swą sławę zawdzięcza licznym legendom. Jedna z nich mówi, że Staronova została zbudowana przez Żydów, którzy uciekli z Jerozolimy. Druga znana legenda mówi, że synagoga była domem glinianego potwora – Golema – którego stworzył rabin, Rebe Loew. Mężczyzna ulepił glinianego wielkoluda i ożywił go, pisząc mu na czole hebrajskie słowa „emet” – czyli „prawda”. Gdy Golem źle wykonał polecenie rabina, ten ukarał potwora, zmazując z czoła pierwszą literę, by powstało słowo „met” – „martwy”.

Zobacz także

3. Wzgórze Hradczany i zamek praski

Hradczany, będące jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Pragi, nazywane są czasem „królewską” dzielnicą. Nie bez powodu. Właśnie tutaj znajduje się pochodzący z IX wieku kompleks zamku królewskiego, którego głównym zabytkiem jest słynny Zamek na Hradczanach – dawna siedziba królów czeskich. Według Księgi rekordów Guinnessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie.

Hradczany
fot. Wikimedia Commons

Dzielnica szczyci się również okazałą bazyliką św. Jerzego, katedrą św. Wita (z największym dzwonem w Czechach) oraz słynną Złotą Uliczką. Dawniej nazywano ją ulicą Złotniczą, ponieważ najprawdopodobniej tam mieściły się zakłady złotników i alchemików. Z murów zamku można podziwiać piękny widok na przypałacowe ogrody oraz na całą Pragę.

4. Most Karola: praski deptak

Most Karola, zbudowany w XV wieku i zawieszony nad Wełtawą, łączy dzielnice Stare Mesto i Mala Strana. Konstrukcja ma ponad 515 metrów długości i 9 szerokości. To najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta.

Czechy - Most Karola
fot. Shutterstock

Most Karola, mocno już skomercjalizowany, to tak naprawdę ruchliwy deptak turystyczny z wyjątkową, kamienną galerią rzeźb pod gołym niebem – spacerując wzdłuż przeprawy, zobaczymy figury świętych i cesarza Józefa II. To jedna z ulubionych atrakcji turystycznych Pragi. 

Zobacz także

5. Wyszehrad: wzgórze z zamkiem

To niezwykłe wzgórze jest najstarszą częścią Pragi po prawej stronie Wełtawy. Wyszehrad był niegdyś drugą, obok Hradczan siedzibą czeskich władców. To tutaj znajduje się Zamek Wyszechradzki oraz cmentarz, na którym pochowano najwybitniejsze osobistości Czech.

Hradczany
fot. Shutterstock

Wśród zabytków tej części Pragi warto wymienić również kościół św. św. Piotra i Pawła - uwagę zwraca piękna fasada świątyni, szczególnie symetryczne wieże oraz wspaniałe portale i drzwi. Uwagę zwraca też romańska rotunda św. Marcina - jeden z najlepiej zachowanych fragmentów starego grodziska. 

6. Wzgórze Petřin: zielona Praga

To tak naprawdę największe, zielone tereny w kraju. Przez ponad 300-metrowe wzgórze Petřin prowadzi dwukilometrowy szlak widokowy - rozpoczyna się w ogrodzie klasztornym na Strahowie. Starannie utrzymane alejki prowadzą do ustronnych zakątków i licznych atrakcji. Tutejsze parki i ogrody są idealnym miejscem dla wielbicieli spacerów - mieszkańców i turystów. Na wzgórze można dotrzeć pieszo lub skorzystać z kolejki linowo-terenowej, której dolna stacja znajduje się niedaleko mostu Legii.

Zobacz także

7. Ulica Nerudova

To jedna z najpiękniejszych ulic Pragi, ciągnąca się w dzielnicy Malá Strana. Niegdyś stanowiła część drogi królewskiej wiodącej z Mostu Karola do Zamku Praskiego. Dziś Nerudova słynie z okazałych barokowych rezydencji - warto zwrócić szczególną uwagę na umieszczone na ich fasadach symbole (Diabeł, Biały Łabędź czy Złoty Klucz), które były wykorzystywane do oznaczania domów do momentu zastąpienia ich numerami.

Ulica Nerudova
fot. Shutterstock

Wiele zabytkowych domków zostało przekształconych na hotele czy restauracje. Najsłynniejszym mieszkańcem tej części Pragi był XIX-wieczny pisarz, Jan Nerud, autor "Opowiadań ze starej Pragi" - nazwa ulicy wzięła się od jego nazwiska. 

8. Žižkov: tętniąca życiem Praga

W tej dzielnicy można poczuć prawdziwy klimat Pragi. Mówi się, że tak jak Berlin ma swój Kreuzberg, czy Warszawa – Pragę, tak czeska stolica ma dzielnicę Žižkov. Podobno jest tu najwięcej w Europie knajpek przypadających na metr kwadratowy. Ich największym wielbicielem był Jarosław Hašek, który w tutejszych warunkach pisał "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Nie zabraknie też zabytkowych, XIX- i XX-wiecznych kamienic zachwycających stylem architektury. Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem na Žižkovie jest ponad 200-metrowa wieża telewizyjna. To tak naprawdę najwyższa platforma widokowa w Czechach i to właśnie z tej perspektywy wykonywane są panoramiczne zdjęcia stolicy. Spacerując po dzielnicy Žižkov, trzeba koniecznie zatrzymać się w jednej z restauracji i spróbować tradycyjnych czeskich potraw oraz piwa. 

Zobacz także

Zobacz także