Zamknij

Przekraczają granicę na rowerach. Tak Rosjanie uciekają przed mobilizacją

29.09.2022 08:44

Rowerzyści na przejściach granicznych nie są nowym zjawiskiem, jednak odkąd w Rosji ogłoszono częściową mobilizację, do Finlandii przez Imatrę przedostało się około 350 osób na jednośladach. W ten sposób zdecydowanie łatwiej ominąć kolejki samochodów. Uwagę strażników wzbudzają przede wszystkim mężczyźni z bagażami na rowerach, którzy uciekają przed poborem. 

Rosjanie przekraczają granicę z Finlandią
fot. SASU MAKINEN/AFP/East News

Przejście graniczne w Imatra jest jednym z najpopularniejszych posterunków w południowo-wschodniej Finlandii, gdzie skupia się ruch transgraniczny z obwodu petersburskiego – relacjonuje fińskie radio Yle. Odkąd w Rosji ogłoszono częściową mobilizację, do fińskiego przejścia dociera z Rosji coraz więcej rowerzystów. 

Finlandia. Coraz więcej Rosjan przekracza granicę na rowerach

W ciągu ostatniego tygodnia przez Imatrę przedostało się około 350 rowerzystów. To niemal tyle samo, ile ostatniego lata, ale mniej niż przed pandemią koronawirusa – podano. W latach 2018-2019 rocznie przejeżdżało po ok. 25-28 tys. rowerzystów – podało fińskie radio.

Rosjanom na jednośladach jest obecnie zdecydowanie łatwiej ominąć gigantyczne kolejki samochodów stojących przed granicą.

Zdaniem szefa posterunku granicznego w Imatrze Anttiego Vahe, ruch jest wzmożony, ale przebiega spokojnie. Jednak – jak zauważył – podróżni mają "więcej bagaży niż zwykle". Wielu przez Finlandię podąża do innych krajów.

Rowerzyści wydają się mieć też większe plecaki, niż sugerowałaby wizyta w Finlandii "jedynie na zakupy" – przyznał funkcjonariusz.

Finlandia ogranicza ruch na granicy i rozważa budowę ogrodzenia

Rząd Finlandii poinformował w środę (28 września), że postanowił znacznie ograniczyć prawo uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na teren Finlandii – podała ukraińska prasa.

"W czwartek 29 września rząd przyjmie rezolucję, która znacznie ograniczy prawo obywateli rosyjskich do wjazdu do Finlandii jako turyści i korzystania z Finlandii jako kraju tranzytowego podczas podróży do innych części strefy Schengen" – napisano w rządowym komunikacie.

Zaznaczono również, że w tym tygodniu rząd będzie omawiał możliwość wybudowania ogrodzenia na granicy z Rosją.

"Rząd otrzymał informacje o sposobach wzmocnienia kontroli na granicy między Finlandią a Rosją za pomocą ogrodzenia granicznego" – zakomunikował rząd w Helsinkach.

Przypomnijmy, że ruch transgraniczny między Finlandią a Rosją dla celów turystycznych przywrócono w lipcu, po niemal dwóch latach obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem. W ostatnim tygodniu do Finlandii, wszystkimi środkami transportu, przedostaje się dziennie po ok. 5-8 tys. Rosjan (przez Imatrę ok. 2 tys.). Zapowiadane zmiany z pewnością mocno ograniczą ruch z Rosji. 

Źródło: PAP

loader