Zamknij

W Polsce powstała psia wioska z kolorowymi domkami. "Można właśnie tak, a nie betonowo" [FOTO]

27.01.2021 09:57
Przemyśl. Powstała psia wioska z kolorowymi domkami [ZDJĘCIA]
fot. SHUTTERSTOCK

Schroniska dla psów zazwyczaj kojarzą nam się z betonowymi i dość ciasnymi klatkami. Oczywiście nie wszędzie to tak wygląda, a już na pewno nie w Przemyślu, gdzie powstała niesamowita wioska dla czworonogów, składająca się z kilku kolorowych i ocieplanych budynków. Inicjatorzy chcieli, żeby psy mogły poczuć się jak u siebie w domu.

Psia wioska, która zlokalizowana jest w Przemyślu, to coś, czemu warto przyjrzeć się bliżej. Pomysł na takie miejsce dla czworonogów narodził się dwa lata temu, a jego inicjatorami są lekarz wet. Radosław Fedaczyński oraz pracownicy Centrum Adopcyjnego Lecznicy "Ada" i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Niesamowite domki dla psów

Wioska dla psów na razie składa się z siedmiu kolorowych i ocieplanych domków. W każdym z nich mieszka po kilka czworonogów. Rezydenci to nie tylko młode i dorosłe zwierzaki, ale także seniorzy. Ta wioska to dla niektórych jedyna szansa na przeżycie starości w godnych warunkach.

Marzy nam się miejsce, gdzie psy nie będą siedziały w boksach o betonowej posadzce lub kojcach z drewnianymi, rozpadającymi się deskami. Aby czuły, że są u siebie w domu - komentuje Radosław Fedaczyński. Dodaje, że chce, aby każdy maltretowany psiak mieszkał w lepszych warunkach niż jego oprawca.

Domy są umeblowane, znajdują się w nich m.in. kanapy, fotele, szafki czy biurka. Psy uczą się korzystać z tych akcesoriów oraz przyzwyczajają się do obecności innych ludzi. Na co dzień towarzyszą im pracownicy ośrodka oraz wolontariusze.

Chcemy rehabilitować PSY oraz leczyć ich dusze, tak aby gdy dotrą do nowego domu, nauczyły się, że kanapa służy do spania, a nie do gryzienia, że potrzeby fizjologiczne załatwia się na zewnątrz, a nie w domu. A najważniejsze, że można być SZCZĘŚLIWYM PSEM, nawet gdy żyją w schronisku - zdradza Fedaczyński.

Cały czas trwa zbiórka pieniędzy na psią wioskę. Wpłat można dokonywać poprzez ten LINK.

Inicjatorzy zdradzają, że docelowo chcieliby wybudować kilkadziesiąt domków dla psów. Dodatkowo w planach jest także m.in. wodny plac zabaw dla zwierząt, pomieszczenie do rehabilitacji czy basen. Koszt takiego przedsięwzięcia to 3 miliony złotych.

RadioZET.pl