Zamknij

Przez Teksas przeszedł habub. Niebo zmieniło kolor na pomarańczowy [WIDEO]

13.05.2022 09:03
Habub
fot. Shutterstock

Przez część Teksasu w ostatnich dniach przeszedł habub. Intensywna burza piaskowa sprawiła, że niebo przybrało kolor pomarańczowy i znacznie spadła widoczność. Zjawisko udało się zarejestrować na nagraniach, które błyskawicznie rozeszły się po sieci.

Mieszkańcy północno-zachodniej części Teksasu zmagali się ostatnio z kapryśną pogodą. W środę przez region ten przetoczyła się burza piaskowa, która utrudniła życie ludziom. Jej skutki najbardziej odczuwane były przez osoby przebywające w pobliżu miejscowości Amarillo, które zamieszkuje nawet 200 tys. osób.

Nad ten rejon nadciągnął habub, który sprawił, że niebo zmieniło kolor na pomarańczowy, a widoczność spadła niemal do zera. Spójrzcie, jak ten fenomen wygląda na nagraniach.

Przez Teksas przeszedł habub. Niebo zmieniło kolor na pomarańczowy [WIDEO]

W ostatnich dniach przez północno-zachodnią część Teksasu przeszedł habub. Potężna burza piaskowa sprawiła, że niebo zmieniło kolor na pomarańczowy, a przez gęstą warstwę pyłu unoszącego się w powietrzu nie było nic widać.

Mieszkańcy regionu zmagali się z utrudnieniami związanymi z tym rzadkim zjawiskiem. W dodatku jego pokłosiem były intensywne ulewy i grad. Na szczęście kapryśna pogoda przeszła stąd równie szybko, jak się pojawiła.

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) ostrzegała mieszkańców niektórych stanów USA przed możliwością pojawienia się silnych wiatrów, burz, gradu, a także burz piaskowych. Najgorzej sytuacja przedstawiała się w okolicach miasta Amarillo i w pasie ciągnącym się aż do Lubbock.

Habuby powstają najczęściej w bardzo gorących i jednocześnie suchych regionach. A w Teksasie bite są rekordy temperatury - termometry pokazują ostatnio nawet 38 stopni Celsjusza.

Przypominamy, że habub pochodzi do arabskiego słowa "haab", które oznacza "wiatr" lub też "uderzenie". Taka silna burza piaskowa powstaje na gorącym i suchym terenie. Tworzy się, gdy powietrze jest spychane w dół i popychane do przodu przez przemieszczającą się komórkę burzową. Ciągnie ze sobą piasek, kurz i zanieczyszczenia, które tworzą czasem gęstą ścianę pyłu.

Zjawiska te mogą osiągać prędkość do 100 km/h, wzniecając kurz i piasek oraz tworząc falującą ścianę wysoką nawet na 3 km. Zwykle jednak habuby utrzymują się od 10 do 30 minut, a tylko w rzadkich przypadkach trwają dłużej. Wówczas mogą stworzyć niebezpieczne warunki dla systemów transportu naziemnego, ruchu lotniczego i kierowców.

Źródło: expressnews.com/TVN Meteo