Zamknij

Na lotnisku stworzono "przycisk paniki". Nowy system ma pomóc pasażerom

08.12.2020 14:12
Smutna pasażerka na lotnisku
fot. Shutterstock

"Przycisk paniki" to nowy system ostrzegania, który powstał na międzynarodowym lotnisku w Lizbonie. Jego celem jest zapobieganie nadużyciom wobec pasażerów ze strony pracujących tam funkcjonariuszy portugalskiego Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF). Zmiany w porcie wprowadzono po tym, jak ukraiński turysta został zabity podczas przesłuchania przez pracowników SEF.

Przycisk paniki to nowe narzędzie dla pasażerów biorących udział w przesłuchaniu na lotnisku w Lizbonie. Ma być swego rodzaju mechanizmem bezpieczeństwa.

Przycisk paniki dla pasażerów na lotnisku

Lizbońska gazeta "Diario de Noticias" ujawniła w poniedziałek, że niedawno wprowadzony system służy włączeniu sygnału ostrzegania przez pasażerów, którzy oczekują lub biorą udział w przesłuchaniu na lotnisku. System ma chronić przed nadużyciami ze strony funkcjonariuszy służb.

Portugalski dziennik potwierdził, że nowe urządzenia zostały wprowadzone jako "mechanizm bezpieczeństwa" po śmierci Ihora Homeniuka, ukraińskiego turysty zabitego przez trzech funkcjonariuszy SEF na lotnisku w Lizbonie podczas przesłuchania w marcu bieżącego roku.

Zobacz także

Według portugalskiej prokuratury generalnej urzędnicy SEF z premedytacją pobili Ukraińca krótko po jego wylądowaniu na lizbońskim lotnisku, dokąd przybył z Turcji. Mieli mu uniemożliwić wyjście z lotniska, twierdząc, że posiada nieaktualną wizę turystyczną, a następnie poddać brutalnemu przesłuchaniu, co doprowadziło do jego śmierci.

Rodzina zmarłego Ukraińca domaga się od władz Portugalii odszkodowania w wysokości 1 mln euro.

ZOBACZ TAKŻE: 

Źródło: PAP