Zamknij

Przyleciał do Polski z paszportem PRL. Mężczyzna zaskoczył Straż Graniczą

31.07.2020 10:26

Podczas odprawy na krakowskim lotnisku w Balicach funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 70-letniego pasażera z nieważnym paszportem. Mężczyzna, który przyleciał z Chicago, przedstawił do kontroli dokument wydany w 1992 roku, na starym wzorze paszportu z PRL. Dokument ten był nieważny od kilkudziesięciu lat. 

Paszport podróż
fot. Pixabay

Jak podał karpacki oddział Straży Granicznej, mężczyzna po przylocie do Polski przedstawił do kontroli paszport Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej serii RA, który został wydany w roku 1992 w Chicago. Dokument już dawno stracił ważność. 

Podróżował z Chicago do Polski na paszporcie PRL

70-letni mężczyzna, poza nieaktualnym paszportem, nie miał przy sobie innego polskiego dokumentu. Co więcej, jego dane nie znajdowały się w systemie PESEL, więc pojawił się problem z ustaleniem polskiego obywatelstwa.

Mężczyzna podróżował z żoną, obywatelką Polski, która przeszła kontrolę graniczną bez problemu. Strażnicy pozwolili mężczyźnie przekroczyć granicę na podstawie odnalezionego w Urzędzie Stanu Cywilnego aktu ślubu.

paszport z prl
fot. KOSG

Pasażer został też poinformowany o konieczności złożenia wniosku o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego do Wojewody Mazowieckiego,  a następnie, na jego podstawie, do wyrobienia nowego dokumentu paszportowego.

Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób pasażer z paszportem z PRL został wpuszczony do samolotu w USA. Odpowiedź jest jednak prosta - mężczyzna ma także amerykański dokument i to nim posługiwał się podczas odprawy w Chicago.

Źródło: karpacki.strazgraniczna.pl