Zamknij

To najbardziej niedostępne miejsce na Ziemi. Gdzie znajduje się słynny punkt Nemo?

19.08.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 16:18
Biegun niedostępności, punkt Nemo
fot. Shutterstock

Oceaniczny Biegun Niedostępności, zwany także Punktem Nemo, znajduje się w samym sercu Południowego Pacyfiku. To najbardziej niedostępne miejsce na świecie – od najbliższego stałego lądu dzieli je ponad 2,6 tys. km. 

Oceaniczny Biegun Niedostępności to matematycznie wyznaczony punkt na mapie, którego nie można zobaczyć – nie jest żadnym zjawiskiem naturalnym czy skrawkiem lądu. Jego nazwa jest związany z faktem, że jest to punkt na oceanie położony najdalej od lądu, a zarazem odcięty od reszty świata silnymi prądami morskimi.

Punkt Nemo został wyznaczony w 1992 roku. Dokonał tego (za pomocą programu komputerowego) chorwacko-kanadyjski statystyk, Hrvoje Lukatela. 

Samo określenie punkt Nemo pochodzi od kapitana Nemo – bohatera powieści Juliusza Verne'a "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi".

Punkt Nemo: gdzie leży Oceaniczny Biegun Niedostępności?

Punkt Nemo znajduje się w południowych rejonach Oceanu Spokojnego, 2688 km od najbliższego lądu – wysp Pitcairn na północy, Wyspy Wielkanocnej na północnym wschodzie i wyspy Maher w pobliżu Ziemi Marii Byrd w Antarktyce. To takie miejsce na oceanie, że gdziekolwiek byśmy się nie odwrócili, do lądu będzie najdalej niż w jakiejkolwiek innej lokalizacji na świecie.

Ale punkt ten jest nazywany "biegunem niedostępności"  nie tylko ze względu na położenie. Miejsce to jest odcięty od reszty świata również za sprawą prądów morskich tworzących wielki wir, tzw. SPG (South Pacific Gyre). Jak wyjaśnia "National Geographic", prądy i wiatry utrudniają dostęp nie tylko ludziom i zwierzętom. Nawet osady nie mogą się tam odłożyć na dnie, co uniemożliwia z kolei wytworzenie się oceanicznej flory i fauny. Z tego właśnie powodu rejon punktu Nemo nazywany jest biologiczną pustynią – nie występuje tam żadne życie (z wyjątkiem mikrobów). 

Z racji tego, że to miejsce wyjątkowo mało dostępne i trudne do utrzymania się dla organizmów żywych, występująca tu woda morska jest jedną z najbardziej przejrzystych na Ziemi. Plankton znajduje się dopiero na głębokości 100 metrów, przez ocean wydaje się tam szczególnie czysty i niebieski.

Punkt Nemo jako "cmentarzysko kosmicznych śmieci" 

Fakt, że wokół Oceanicznego Bieguna Niedostępności jest ogromny, wolny obszar (około 37 mln km2), wykorzystały agencje kosmiczne, pozostawiając na dnie oceanu ogromne ilości kosmicznych śmieci, w tym m.in. satelity czy statki kosmiczne. 

Szacuje się, że od 1971 roku do połowy 2016 roku na obszar ten sprowadzono z orbity co najmniej 260 obiektów. W rejonie punktu Nemo pod wodą znalazło się około 140 rosyjskich modułów transportowych, europejskie statki kosmiczne czy słynna radziecka stacja MIR.

Punkt Nemo: współrzędne [Mapa Google]

Oceaniczny Biegun Niedostępności ma współrzędne 48°52'6" S 123°23'6" W. 

Warto dodać, że oprócz punktu Nemo wyznaczony został również północny biegun niedostępności (na Oceanie Arktycznym) i południowy biegun niedostępności (na Antarktydzie). Są także bieguny kontynentalne wyznaczone na lądzie.

Punkt Nemo
fot. Punkt Nemo/Zdj. z Google Maps

Źródło: National Geographic, Wikipedia