Zamknij

Punkty karne są bardziej niebezpieczne niż wysoki mandat. Kiedy się kasują?

03.12.2020
Aktualizacja: 03.12.2020 22:19
Mężczyzna w aucie
fot. Shutterstock

Punkty karne to dodatkowa kara dla kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Można je otrzymać na przykład za przekroczenie prędkości, a zebranie maksymalnej liczby punktów karnych kończy się odebraniem prawa jazdy i zakazem prowadzenia pojazdów na określony czas. 

Punkty karne to dużo poważniejsza kara dla kierowców niż mandat karny, czyli grzywna. Otrzymuje się je za złamanie przepisów ruchu drogowego, na przykład za przekroczenie prędkości. To właśnie punkty karne mogą doprowadzić do utraty prawa jazdy i zakazu prowadzenia pojazdów maszynowych. Oczywiście istnieje możliwość sprawdzenia ilości punktów karnych, a nawet skasowania części z nich, aby nie przekroczyć limitu. 

Ile zebranych punktów karnych sprawia, że tracimy prawo jazdy? Kiedy punkty karne są anulowane? Za co można je otrzymać? Koniecznie sprawdźcie najważniejsze informacje dotyczące punktów karnych, aby nigdy nie doprowadzić do sytuacji, w której stracicie pozwolenie na prowadzenie auta. Okazuje się, że ich nagromadzenie wcale nie jest takie trudne.

Punkty karne - jak sprawdzić?

Aby nie dopuścić do przekroczenia limitu punktów karnych, należy regularnie monitorować ich ilość, szczególnie, kiedy jest się kierowcą zawodowym. Można robić to na dwa sposoby, online, czyli przez internet i na posterunku policji. Każda z metod składa się z innych kroków.

Punkty karne - online

Aby sprawdzić punkty karne online, należy stworzyć profil zaufany, dzięki któremu można sprawdzić tożsamość i nie ma ryzyka podszycia się pod kogoś. Następnie korzystamy z usługi CEPiK2.0. Co zrobić i w jakiej kolejności:

 1. Na stronie obywatel.gov.pl należy nacisnąć przycisk "sprawdź punkty karne".
 2. System przeniesie cię do profilu zaufanego, do którego należy się zalogować.
 3. System ponownie przeniesie cię do strony obywatel.gov.pl.
 4. Informacja o punktach karnych wyświetli się na stronie.
 5. Można pobrać ją jako plik PDF, jednak nie jest ona traktowana jako dokument.

Usługa jest bezpłatna, a baza punktów aktualizowana jest raz dziennie, dlatego każda kara w systemie rejestrowana jest na bieżąco. Jeśli chcesz mieć pewność, najlepiej sprawdzić ilość punktów karnych dzień po ich otrzymaniu. 

Punkty karne - na posterunku policji

Oczywiście ilość punktów karnych można sprawdzić również na każdym komisariacie policji, jednak należy pamiętać o tym, że możemy sprawdzić jedynie swoje punkty karne. Droga jest bardzo prosta, należy udać się na komisariat i zapytać o punkty karne. 

Funkcjonariusz policji może również wydać zaświadczenie o ilości punktów karnych, które może się przydać na przykład w pracy. Należy jednak uiścić za nie opłatę w wysokości 17 złotych. Wnosimy ją w kasie urzędu gminy lub miasta lub przelewem na konto urzędu. Aby otrzymać zaświadczenie, należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość i potwierdzenie wpłaty lub przelewu. 

Zobacz także:  Czy autostrada A2 jest najdroższa w kraju? Zobacz, na jakie koszty się przygotować

Punkty karne - kiedy się kasują

Wiele osób sądzi, że punkty karne znikają wraz z końcem roku, w którym je otrzymaliśmy. Nie jest tak i warto o tym pamiętać, bowiem punkty karne zostają skasowane po roku od ich przyznania. Zatem każde kolejne przewinienie jest liczone oddzielnie. W ten sposób znikają jednak tylko te punkty, które zostały przez kierowcę przyjęte bez kwestionowania ich. Jeśli jednak nie przyjęliśmy mandatu, a sprawa trafiła do sądu, punkty wciąż pozostają na naszym koncie. Co więcej, mandat, który otrzymaliśmy, musi zostać opłacony, aby punkty zostały usunięte. 

Punkty karne - limit

W ciągu roku można otrzymać maksymalnie 24 punkty karne, jeśli ma się skończone 20 lat. Wszyscy kierowcy poniżej 20 roku życia mogą uzbierać jedynie 20 oczek. Co więcej, od czerwca 2018 roku nie ma możliwości zmazania 6 punktów karnych poprzez uczestnictwo w szkoleniach w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po przekroczeniu maksymalnej liczby punktów kierowca zostanie wysłany na kurs, który będzie musiał zrobić w przeciągu miesiąca od otrzymania decyzji administracyjnej. Na ukończenie kursu kierowcy mają tylko 6 tygodni, w przeciwnym razie tracą prawo jazdy.

Tego typu udogodnienie jest możliwe jedynie raz na 5 lat, zatem jeśli w tym czasie kierujący pojazdem ponownie przekroczy limit, straci prawo jazdy. Żeby ponownie usiąść za kierownicą, będzie musiał udać się na kurs prawa jazdy i ponownie zdać egzamin. 

Punkty karne - taryfikator

W zależności od tego, jaki przepis złamaliśmy, możemy dostać od 2 punktów karnych do nawet 10 punktów karnych. Które wykroczenia są najczęściej i najciężej karane? 

Przekroczenie prędkości: 

 • o 11-20 km/h - 2 punkty karne, 
 • o 21-30 km/h - 4 punkty karne, 
 • o 31-40 km/h - 6 punktów karnych,
 • o 41-50 km/h - 8 punktów karnych.

Inne:

 • utrudnianie jazdy innym pojazdom - 2 punkty karne
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy przejściu dla pieszych - 10 punktów karnych, 
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - 10 punktów karnych, 
 • jazda po wpływem alkoholu - 10 punktów karnych, 
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - 10 punktów karnych, 
 • niezastosowanie się do znaków drogowych - od 1 do 5 punktów karnych, 
 • niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej - 6 punktów karnych, 
 • wymuszenie pierwszeństwa - 6 punktów karnych, 
 • jazda bez pasów - 4 punkty karne, 
 • przejazd bez zatrzymania na znaku STOP - 2 punkty karne, 
 • wyprzedzanie z nieodpowiedniej strony pojazdu, który skręca w lewo - 3 punkty karne,
 • parkowanie na kopercie - 7 punktów karnych, 
 • parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych - 7 punktów karnych, 
 • nieustąpienie pierwszeństwa rowerzystom - 6 punktów karnych, 
 • wymuszenie pierwszeństwa na tramwaju - 6 punktów karnych.

Kierowcy, którzy łamią przepisy drogowe, najczęściej otrzymują karę grzywny, czyli mandat, a do tego kilka punktów karnych. Pamiętajcie, że punkty karne anulowane są dopiero po roku. Do tego czasu się gromadzą.