Zamknij

Rekordowa fala upałów w Europie. Temperatura może sięgnąć 40 stopni Celsjusza

19.05.2022 11:53
Fala upałów w Hiszpanii
fot. AP/East News

Zachodnia Europa zmaga się obecnie z falą upałów. Meteorolodzy we Francji i Hiszpanii zapowiadają w tym tygodniu nawet 40 stopni Celsjusza. To może być najwyższa temperatura w maju, jaką zarejestrowano od 20 lat. 

Wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi w Europie i na świecie notowane są coraz wyższe temperatury. Zgodnie z danymi opublikowanymi w minionym tygodniu przez Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S), kwiecień 2022 roku był w skali całego świata szóstym najcieplejszym kwietniem, odkąd zaczęto mierzyć wartości temperatury.

Maj zapowiada się równie gorąco. Do zachodniej Europy już napłynęło upalne powietrze. W tym tygodniu meteorolodzy spodziewają się rekordowo wysokich jak na ten miesiąc temperatur.

Fala upałów w Hiszpanii i Francji. Nawet 40 st. Celsjusza

W środę we Francji, szczególnie w jej południowej części, zarejestrowano ponad 30 stopni Celsjusza. Najwyższą wartość zaobserwowano w miejscowości Lège-Cap-Ferret na zachodnim wybrzeżu – niemal 35 st. Celsjusza.

Jeszcze bardziej upalnie jest w Hiszpanii. 18 maja temperatura na termometrach wskazywała nawet 37 st. C. Najbardziej upalnie było w Kordobie, na południu kraju.

Zgodnie z prognozami na kolejne dni zarówno we Francji, jak i Hiszpanii temperatura może być rekordowa – najwyższa od 20 lat dla maja. Niewykluczone, że osiągnie wskaźniki notowane zwykle w najgorętszym sierpniu.

Hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET podaje, że pod koniec tego tygodnia temperatura będzie wyższa od 10 do 15 stopni niż średnia sezonowa w dużej części Hiszpanii. Prawdziwej fali gorąca można spodziewać się  w Sewilli czy Kordobie – nawet 40 stopni. 

Meteorolodzy przypominają, że wraz z upałami mogą nadejść gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem. Na południu Francji i Hiszpanii już wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

Źródło: TVN Meteo, AEMET