Zamknij

Rekordowe opady śniegu w Hiszpanii. Nawet kilkaset osób ewakuowanych

05.01.2021 10:27
Zima w Hiszpanii
fot. AP/Associated Press/East News

Atak zimy w Europie trwa. Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania zmagają się z obfitym śniegiem i silnym wiatrem. W tym ostatnim kraju doszło nawet do tego, że przez pogodę ewakuowano 350 osób. Zobaczcie, jak wyglądają miasta w całości pokryte grubą warstwą białego puchu.

Koniec 2020 roku i początek 2021 przyniósł na półkuli północnej zawirowania pogodowe, które znacznie utrudniają ludziom życie. Niedawno pisaliśmy o tym, że we Włoszech spadło tak dużo śniegu, że pozamykano drogi, lotniska, a miasta zostały sparaliżowane. Teraz podobna sytuacja występuje w Hiszpanii.

W ostatnich dniach w wielu regionach zanotowano rekordowe śnieżyce. Już dawno nie było tutaj tak obfitych opadów. Zima tak bardzo dała się we znaki w kraju, że w niektórych miejscach trzeba było ewakuować mieszkańców.

Rekordowe opady śniegu w Hiszpanii

Nowy rok dopiero się zaczął, a już obfituje we wrażenia. W Hiszpanii notowane są śnieżyce, jakich nie widziano tam od lat. Tylko w pierwszy weekend stycznia towarzyszyła im bardzo niska temperatura, która zaskoczyła mieszkańców przyzwyczajonych do łagodniejszej pogody.

Zła sytuacja pogodowa utrzymuje się zarówno w centralnej części kraju, jak i w jego północnych rejonach. W usytuowanej u wybrzeża Zatoki Biskajskiej Asturii doszło nawet do tragedii. Na ulice wyjechały pługi, które miały nieco ułatwić życie tubylcom, ale jeden z takich pojazdów został przysypany lawiną śnieżną. Jego kierowca zmarł.

Równie nieciekawie rzecz wygląda w okolicach stolicy Hiszpanii. Dokładnie 70 km na północ od Madrytu śnieżyca odcięła od świata miasteczko. Uwięzieni byli tutaj turyści, którzy wybrali się w tym czasie w góry Gadarrama. Obfite opady sprawiły, że przestały tu kursować autobusy. Prawie 350 osób ewakuowały służby obrony cywilnej.

Wiele dróg w Hiszpanii jest zablokowanych, a obywatele zmagają się nie tylko z opadami, ale też z silnym wiatrem. Nie wiadomo, kiedy sytuacja w końcu się uspokoi.