Zamknij

Rekordowe temperatury w Irlandii Północnej. Takich upałów do tej pory tutaj nie było

23.07.2021 15:04
Upał na Wyspach Brytyjskich
fot. Xinhua News/East News

Wyspy Brytyjskie zmagają się ostatnio z ekstremalną pogodą. W wielu zakątkach tego regionu notowane są bardzo wysokie temperatury. Dotykają one głównie mieszkańców Irlandii Północnej, Walii i Anglii. Sprawdźcie, jakie liczby pokazywały tu ostatnio słupki rtęci.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że w Kanadzie padły historyczne rekordy ciepła. W jednym z najchłodniejszych krajów na świecie zarejestrowano temperatury wahające się od 45 do nawet 49 stopni Celsjusza.

Wygląda na to, że teraz fala upałów postanowiła "zaatakować" kolejne kraje. Z ekstremalnym gorącem bowiem zmagają się także mieszkańcy Irlandii Północnej, Anglii i Walii. W miejscowości Castlederg słupki rtęci w środę pokazywały 31,3 stopnia Celsjusza. Tak gorąco nie było tutaj jeszcze nigdy.

Rekordowe temperatury w Irlandii Północnej. Takich upałów do tej pory tutaj nie było

W ostatnich dniach w Irlandii Północnej zarejestrowano rekordowo wysoką temperaturę. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się bowiem, żeby słupki rtęci w tym kraju pokazywały 31,3 stopnie Celsjusza. A właśnie takich pomiarów dokonano na zachodzie państwa, w miejscowości Castlederg.

Co ciekawe, poprzedni rekord ustanowiony został zaledwie kilka dni wcześniej, bo w sobotę. Wówczas 31,2 stopnie Celsjusza zanotowano w Ballywatticock, które leży w hrabstwie sąsiadującym z Morzem Irlandzkim.

Meteorolodzy już od jakiegoś czasu ostrzegali mieszkańców Wysp Brytyjskich przed nadchodzącym gorącem. Wydano nawet pierwsze w historii alarmy o ekstremalnych upałach. Wówczas zapowiadano, że w niektórych regionach słupki rtęci mogą pokazywać nawet 33 stopnie Celsjusza.

Źródło: TVN Meteo