Zamknij

Rekordowo niskie temperatury w Kanadzie. Słupki rtęci miejscami pokazywały -51 stopni Celsjusza

30.12.2021 12:07
Zima w Kanadzie
fot. Xinhua/EAST NEWS

Mieszkańcy północnych i zachodnich części Kanady odczuli ostatnio na własnej skórze, co oznaczają arktyczne mrozy. Przez kraj przetoczył się zimny front, który sprawił, że temperatura spadła poniżej -50 stopni Celsjusza. Do tej pory nie zarejestrowano tutaj tak niskich wartości.

Pod koniec czerwca pisaliśmy o tym, że Kanada zmaga się z rekordową falą upałów. Miejscami w kraju słupki rtęci pokazywały prawie 50 stopni Celsjusza - były to najwyższe pomiary od ponad 84 lat. Ale to nie koniec ekstremalnej pogody, jaka panuje w tym rejonie w 2021 roku.

Teraz bowiem do państwa leżącego w Ameryce Północnej przyszła zima, która pod wieloma względami bije rekordy. Przede wszystkim w ostatnich dniach zanotowano tu ekstremalnie niskie temperatury - osiągające miejscami nawet -51 stopni Celsjusza.

Rekordowo niskie temperatury w Kanadzie. Słupki rtęci miejscami pokazywały -51 stopni Celsjusza

W niedzielę 26 grudnia w Kanadzie zarejestrowano rekordowo niskie temperatury. Mrożące krew w żyłach zimno, które w ciągu ostatnich kilku dni ogarnęło północną i zachodnia część Kanady, nie odpuści zbyt szybko. Po raz pierwszy w tym sezonie w Kanadzie słupki rtęci pokazały wartości poniżej -51°C.

Taki mróz zanotowano m.in. w miejscowości Rabbit Kettle, która leży w regionie o nazwie Terytoria Północno-Zachodnie. W tym samym czasie w mieście Louisbourg, które znajduje się w prowincji Nowa Szkocja, temperatura wyniosła aż 4,6°C. Tym samym różnica pomiędzy najzimniejszym a najcieplejszym miejscem to aż 56 stopni.

Zobacz także: Słupki rtęci pokazały -61 stopni. Od 10 lat w grudniu na Syberii nie było tak zimno

Rzadko zdarza się, aby w Kanadzie było aż tak zimno. Ostatni raz takie wartości zanotowano tu na początku lutego 2021 roku, ale z racji tego, że w wielu północnych regionach kraju brakuje stacji pogodowych, szacuje się, że miejscami może być jeszcze chłodniej. Eksperci nie mają wątpliwości, że przy silniejszych wiatrach temperatura odczuwalna na Terytoriach Północno-Zachodnich może osiągać nawet -60 stopni Celsjusza.

Te ekstremalnie niskie pomiary są dalekie od normalnych, a regiony w północnej Kanadzie zwykle osiągają wartości od -10°C do -30°C w ostatnim tygodniu grudnia. Jedynym miejscem na planecie, które również doświadcza skrajnego zimna, jest Jakuck w północnej Rosji, gdzie temperatury wahają się od -40°C do -50°C.

Źródło: The Weather Network/CTV News