Zamknij

Rewolucja w podróżowaniu. Lotnisko w Europie rezygnuje z limitu płynów w bagażu podręcznym

16.03.2022 10:58

Lotnisko w irlandzkim mieście Shannon poinformowało, że rezygnuje z obowiązującego limitu płynów w bagażu podręcznym. Pasażerowie nie będą już musieli podróżować tylko z płynami o pojemności poniżej 100 ml. Zmiany są związane z wprowadzeniem na lotnisku nowoczesnego systemu skanowania bagażu, dzięki któremu tak szczegółowe ograniczenia nie są już konieczne.

Płyny w bagażu podręcznym
fot. Shutterstock

Podróżując samolotem z bagażem podręcznym, trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednich wymiarach walizki, ale również o obowiązujących zasadach dotyczących przewożonych rzeczy. Najważniejsze ograniczenia dotyczą płynów - do bagażu podręcznego można spakować maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 ml. Dodatkowo wszystkie powinny znajdować się w jednej przezroczystej i zamkniętej torebce. Ten przepis jest szczególnie irytujący dla tych, którzy często latają tanimi lotniczymi i nie nadają bagażu rejestrowanego. 

Okazuje się, że dzięki wprowadzaniu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa ograniczenia dotyczące płynów w bagażu mogą być powoli znoszone. O zmianach już poinformowało jedno z europejskich lotnisk.  

Lotnisko w Irlandii. Koniec z limitem płynów w bagażu podręcznym

Lotnisko w irlandzkim mieście Shannon przekazało, że znosi uciążliwy przepis dotyczący limitu płynów w bagażu podręcznym. W komunikacie prasowym portu czytamy, że pasażerowie wylatujący z lotniska mogą zabrać w bagażu podręcznym „płyny, żele, pasty i kosmetyki w opakowaniach dowolnej wielkości” i swobodnie przechodzić z nimi przez kontrolę bezpieczeństwa. 

Irlandzki port lotniczy uszczegółowił tę listę, informując, że nowe przepisy dotyczą m.in. wody i innych napojów, jedzenia dla dzieci, lekarstw oraz przyborów toaletowych, w tym past do zębów, kremów do golenia, żelów do włosów oraz wszelkiego rodzaju kremów.

ZOBACZ TAKŻE: Co można przewozić w bagażu podręcznym? Poradnik przed podróżą

Jak wyjaśniono, wprowadzenie takich zmian było możliwe dzięki nowoczesnemu systemowi bezpieczeństwa, który pozwala na dokładne skanowanie bagażu podczas kontroli. Dzięki temu tak restrykcyjne zasady dotyczące płynów (obowiązujące już od 2006 roku) nie są już konieczne. Trzeba mieć nadzieję, że podobne zasady zostaną wprowadzone też w innych europejskich portach.

Shannon to trzecie największe lotnisko w Irlandii, po portach w Cork i Dublinie. Z Polski można dolecieć do tego portu linią Ryanair z Modlina, Wrocławia oraz Krakowa.

loader

Źródło: Fly4free, The Independent