Zamknij

Riwiera Turecka: gdzie najlepiej spędzić wakacje? 5 najpiękniejszych kurortów

05.05.2022
Aktualizacja: 08.11.2022 15:53

Riwiera Turecka zachwyca i przyciąga swą różnorodnością. Pełne zabawy noce w Alanyi, dziewicza przyroda w Belek, antyczne zabytki w Side, romantyczne uliczki starego miasta w Antalyi oraz krajobrazy gór Taurus w Kemer. Jedna rzecz znajdzie się w każdym kurorcie Riwiery Tureckiej – idealne warunki na relaksujący wypoczynek. Odkrywamy najpiękniejsze kurorty Riwiery Tureckiej.

Alanya - Riwiera Turecka
fot. Shutterstock

Riwiera Turecka rozciąga się w południowo-zachodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Ten kilkusetkilometrowy pas wybrzeża zapełniony jest licznymi kurortami, luksusowymi hotelami, barami i restauracjami. Riwiera jest popularna o każdej porze roku, choć najwięcej turystów przyjeżdża tu oczywiście latem. W lipcu i sierpniu średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ponad 30 st. Celsjusza, co przyciąga miłośników słonecznego wypoczynku na długich, piaszczystych plażach lub przy hotelowych basenach. Planujesz wakacje w regionie Riwiery Tureckiej i nie wiesz, który kurort wybrać? Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

1. Antalya: stolica Riwiery Tureckiej

Antalya jest tak naprawdę stolicą Riwiery Tureckiej – właśnie tutaj znajduje się międzynarodowe lotnisko. Niegdyś niewielka miejscowość rybacka, obecnie stanowi jedno z największych i najpopularniejszych wśród turystów miast wybrzeża Morza Śródziemnego. Co przyciąga do tego miejsca? Przede wszystkim rozległe, białe plaże oraz rozbudowana baza hotelowa z parkami wodnymi i atrakcjami dla rodzin.

Antalya - Riwiera Turecka
fot. Shutterstock

Antalya zachwyca też wielbicieli zwiedzania. Tradycja miesza się tu z nowoczesnością, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Duże wrażenie robią urokliwe dzielnice ze starymi domkami, Brama Hadriana z II wieku i odrestaurowany port pochodzący jeszcze z czasów rzymskich. Warto wybrać się też na spacer uliczkami najstarszej dzielnicy (Kaleici). Piękne jest samo położenie Antalyi – miasteczko znajduje się na urwistym przylądku, skąd roztacza się imponujący widok na górskie szczyty.

2. Alanya: bogate życie nocne

Alanya to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Samo miasteczko ma bardzo bogatą historię – zostało założone w II w. p.n.e., w czasach rzymskich stanowiło siedzibę piratów, a następnie rezydencję tureckiego sułtana. Obecnie to nowoczesny kurort słynący z bogatego życia nocnego i szerokiej oferty hotelowej skierowanej do rodzin. Alanya jest również niezwykła pod względem krajobrazowym – błękitna woda spotyka się tutaj z pasmem gór Taurus, malowniczo otaczającym miejscowość od strony lądu. 

Alanya
fot. Shutterstock

We wschodniej części kurortu rozciąga się rozległa zatoka z plażą Keykubat. Na zachodzie z kolei znajduje się słynna, 3-kilometrowa plaża Kleopatry – jedna z najpopularniejszych na wybrzeżu Riwiery Tureckiej. Według legendy właśnie tutaj zażywała kąpieli słynna Kleopatra. Będąc w Alanyi, trzeba koniecznie zajrzeć do bizantyjskiej twierdzy obronnej położonej na wysokim wzgórzu w centrum miasteczka. Widoki z góry są naprawdę niesamowite. 

3. Side: wielokilometrowa plaża

Miasteczko w południowej Turcji z antyczną częścią malowniczo położoną na cyplu. Side to bardzo popularny wśród turystów kurort Riwiery Tureckiej – znajdziemy tu wielokilometrową, piaszczystą plażę, szeroką bazę hotelową oraz tętniącą życiem główną ulicę wypełnioną sklepami, restauracjami i barami.

Side - Riwiera Turecka
fot. Shutterstock

Oprócz tego w Side czeka malownicza starówka oraz antyczne i bizantyjskie ruiny, m.in. pozostałości teatru rzymskiego czy świątyni Apolla. Sam kurort był popularny już w czasach antycznych - podobno wakacje spędzała tu królowa Kleopatra wraz z Markiem Antoniuszem. W okolicy znajdują się miasteczka Aspendos, Perge oraz wodospady Manavgat.  

4. Kemer: wypoczynek w scenerii gór Taurus

Kemer, położony około 40 km od Antalyi, jest jednym z najbardziej cenionych kurortów Riwiery. To tutaj znajduje się fragment wybrzeża pełen malowniczych zatok z krystalicznie czystą wodą, w przepięknej scenerii gór Taurus oraz rozległych lasów piniowych. Na miejscu czekają kawiarnie, bary, restauracje, a w pobliżu przystań jachtowa, skąd można popłynąć w niezapomniany rejs po zatoce.

Kemer_Turcja
fot. Shutterstock

Kemer zasłynął nie tylko dzięki pięknym, zielonym krajobrazom, ale również za sprawą wysokiego standardu hoteli. Znajdą tu również też coś dla siebie wielbiciele zwiedzania – w okolicy znajdują się także ruiny starożytnych miast Phaselis i Olympos.

5. Belek: luksusowy kurort Riwiery Tureckiej

Do Belek przyciągają przede wszystkim luksusowe hotele otoczone lasami piniowymi, piękne ogrody oraz doskonale utrzymane pola golfowe. W samym centrum miejscowości znajdują się bary i restauracje, w których można poczuć lokalny klimat. Dużym atutem kurortu są także piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza, a więc bezpieczne dla najmłodszych.

Belek, Turcja
fot. Shutterstock

Belek to jeden z najspokojniejszych i najbardziej eleganckich kurortów Riwiery Tureckiej. Nie znajdziesz tutaj tętniących życiem barów czy klubów, lecz rozległe kompleksy hotelowe przeznaczone dla bardziej wymagających turystów.