Zamknij

Rollercoaster z Polski najlepszy w Europie. Park rozrywki Energylandia nagrodzony w konkursie

15.09.2021 12:34
Energylandia, rollercoaster Abyssus
fot. Materiały prasowe

Energylandia po raz kolejny zdobyła prestiżową nagrodę. Popularny park rozrywki w Zatorze wygrał w międzynarodowym konkursie "Worldofparks Award 2021 Edition", zajmując w nim pierwsze miejsce rollercoasterem Abyssus. 

Tegoroczna edycja ze względu na nową rzeczywistość i późniejsze otwarcie parków rozrywki na świecie została ograniczona do jedynej kategorii „Najlepsza nowość w parku rozrywki w Europie”. Organizatorzy plebiscytu argumentowali tę decyzję tym, że „ta kategoria zawsze była najbardziej ekscytującą w poprzednich latach”.

Konkurs "Worldofparks Awards" jest organizowany od ponad dekady przez jeden z ważniejszych w branży portali worldofparks.eu. Głosowanie odbywało się przez internet od 23 sierpnia do 1 września 2021 roku i wyłoniło najlepsze atrakcje oferowane przez znane parki rozrywki. 

Rollercoaster Abyssus "najlepszą nowością parku rozrywki"

Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajął rollercoaster Abyssus uznany za „najlepszą nowość w parku rozrywki w Europie”. Atrakcja ta swoją premierę miała 14 lipca, czyli w dniu celebrowania 7. urodzin Energylandii. 

Budowa tej kolejki górskiej była nie lada wyzwaniem, bo składa się z 90 500 elementów. To mniej więcej tyle ile zostałoby wykorzystanych, gdyby zbudować pięć wieży Eiffla.

Do Abyssusa może wsiąść jednocześnie 16 osób. Nie wjedziemy kolejką powoli na górę, bo tradycyjny wyciąg zastąpiono tutaj wystrzałem elektromagnetycznym. Na torze startowym kolejka rozpędza się w kilka sekund do prędkości 100 km/h i zawozi na wysokość 38 metrów. 

Podczas przejazdu rollercoasterem po imponującym torze o długości 1316 metrów czeka pięć spektakularnych inwersji, liczne zakręty, szybkie zmiany poziomów, a co za tym idzie – znaczne przeciążenia i efekty nieważkości. W połowie trasy wagoniki zostaną dopędzone raz jeszcze. 

Ciekawostką jest to, że moc Abussusa (3824 kW) jest porównywalna z łączną mocą aż 7 bolidów formuły 1.

Energylandia to największy w Polsce, cieszący się ogromną popularnością, park rozrywki stworzony w mieście Zator, niecałe 60 km od Krakowa. Miejsce to podzielone jest na cztery strefy tematyczne. Łącznie znajdziemy w nich ok. 80 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, w tym 12 rollercoasterów, liczne karuzele, a także restauracje, bary i sklepy z pamiątkami. Od 2016 roku w skład Energylandii wchodzi również park wodny.

Materiały prasowe