Zamknij

Rosja znosi zakaz lotów do "przyjaznych" krajów. Na liście 52 kierunki

05.04.2022 14:49
Rosja znosi zakaz lotów do "przyjaznych" krajów. Na liście 52 kierunki
fot. SHUTTERSTOCK

Premier Michaił Miszustin poinformował, że Rosja w kwietniu planuje znieść zakaz lotów do oraz z 52 "przyjaznych" krajów. Jest to część planu luzowania obostrzeń wprowadzonych w walce z pandemią koronawirusa.

Jak podaje agencja Reuters, obostrzenia w sektorze lotniczym, które zostały wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19, mają zostać zniesione po 9 kwietnia.

Zobacz także: Wizz Air jednak nie wznowi lotów do Rosji. Linia uspokaja oburzonych internautów

Rosja znosi zakaz lotów do "przyjaznych" krajów

Rosja planuje wznowić rejsy do oraz z "przyjaznych" państw, czyli takich, które nie przyłączyły się do ostatniej fali zachodnich sankcji nałożonych na kraj agresora. Grupa zadaniowa ds. koronawirusa poinformowała, że zniesiony zostanie zakaz lotów m.in. do oraz z Argentyny, RPA, Algierii, Chin, Peru, Libanu i Pakistanu. Łącznie na liście znalazły się 52 kierunki.

Jak przypomina agencja Reuters, Rosja nałożyła surowe obostrzenia dotyczące podróży niedługo po wybuchu pandemii koronawirusa - w marcu 2020 roku. Wiele z wprowadzonych wówczas restrykcji nadal obowiązuje. Kraj jednak stopniowo rozszerza listę państw uznanych za bezpieczne dla podróży lotniczych.

Premier Michaił Miszustin dodał również, że niebawem zlikwidowanie zostaną ograniczenia dotyczące przekraczania granicy lądowej między Rosją i Chinami.

Rosja w odpowiedzi na sankcje wymierzone w jej sektor lotniczy związane z rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z 36 krajów, w tych wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Sankcje nałożone przez Zachód zmusiły również zachodnie firmy do wypowiedzenia umów leasingowych z rosyjskimi przewoźnikami na ponad 500 samolotów. Nałożone "środki dyscyplinujące" uniemożliwiają także liniom lotniczym działającym w Rosji kupowanie części do samolotów oraz usług serwisowych z Europy i Stanów Zjednoczonych. 

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/reuters.com