Zamknij

Rosjanie masowo planują tutaj wakacje. Ten kraj może być turystycznym hitem 2022 roku

30.03.2022 11:10
Lotnisko w Moskwie, turyści
fot. Shutterstock

Obecna sytuacja związana z wojną w Ukrainie oraz liczne sankcje nałożone na Rosję mają ogromny wpływ na branżę turystyczną wielu krajów. Spadek liczby rosyjskich turystów już mocno odczuwają m.in. Turcja, Egipt czy Kuba. Z powodu licznych blokad i zakazów Rosjanie szukają dla siebie nowych wakacyjnych kierunków. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się Katar, który może stać się turystycznym hitem 2022 roku. 

Wojna w Ukrainie sprawiła, że władze wielu państw nałożyły sankcje na Rosję. Większość krajów Europy, a także m.in. Kanada i Stany Zjednoczone, zamknęło swoje niebo dla rosyjskich samolotów. W odpowiedzi Moskwa zabroniła liniom lotniczym z tych państw wchodzenia w rosyjską przestrzeń powietrzną. 

Z powodu licznych "blokad" lista dostępnych i bezpiecznych kierunków wakacyjnych dla Rosjan jest bardzo wąska. W związku z tym coraz większą popularność w Moskwie zyskują wycieczki do zupełnie nowych krajów. 

Katar turystycznym hitem Rosjan

Jak podaje portal Russian Travel Digest, w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie wyjazdami do Kataru. Organizatorzy wycieczek przewidują ciągły wzrost popularności tego kierunku wśród rosyjskich gości.

Jak przyznał Filip Mironow, szef działu handlowego rosyjskiego touroperatora Intourist, "jedną z zalet Kataru jest jego nowość dla turystów".

Zdaniem ekspertów cena wakacji w Katarze pozytywnie wpływa na popyt. Przy bardzo wysokim poziomie świadczonych usług, ceny mogą być nawet kilkakrotnie niższe niż w krajach sąsiednich.

Specjaliści z Pac Group porównali ceny wycieczek zorganizowanych (z zakwaterowaniem i wyżywieniem) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Omanie, Bahrajnie i Katarze. Okazuje się, że ostatni z kierunków wypada w tym zestawieniu bardzo korzystnie.

Czterodniowa wycieczka (3 noce) do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z noclegami w hotelu 5-gwiazdkowym kosztuje 1672 dolarów za osobę (ok. 7183 zł). Wakacje w Omanie w hotelu o tym samym standardzie to 1413 dolarów (ok. 6070 zł na osobę), w Bahrajnie – 1086 dolarów (4665 zł na osobę). Z kolei w Katarze ceny za wczasy w hotelu 5-gwiazdkowym (również 3 noce) zaczynają się od 830 dolarów (ok. 3565 zł od osoby).

Klienci innych touroperatorów, np. firmy Russian Express, mogą wypoczywać jeszcze taniej – za tygodniową wycieczkę do Kataru dla jednej osoby w hotelu o najwyższym standardzie trzeba zapłacić 572 dolary, czyli około 2457 zł.

Rosyjski oddział TUI oferuje tygodniowe wczasy dla dwóch osób w hotelu 4-gwiazdkowym za 4472 zł. Patrząc na ceny w tej części świata nic dziwnego, że Rosjanie coraz chętniej wybierają ten kierunek na urlop. 

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjscy turyści zapłacą krocie za urlopy. Ceny wycieczek do Turcji czy Egiptu nawet o 80% droższe

Turystyka Turcji i Kuby mocno ucierpi na skutek wojny

Katar notuje wzrosty, a inne kraje ogromne straty. Jak w ostatnim czasie informowała agencja Associated Press, kraje od Turcji po Tajlandię, Egipt i Kubę muszą liczyć się z utratą rosyjskich i ukraińskich turystów w okresie prób odbudowy branży turystycznej po pandemii.

Według AP w najgorszej sytuacji jest Turcja, gdzie panuje kryzys walutowy, a inflacja sięga 54 proc. Tureccy urzędnicy liczyli, że dzięki złagodzeniu ograniczeń związanych z pandemią turystyka powtórzy lub przekroczy wyniki z 2019 roku, kiedy kraj odwiedziło ok. 52 mln turystów, w tym około 7 mln Rosjan i 1,6 mln Ukraińców. W tamtym roku przychody z turystyki wyniosły 34 mld dolarów. Kryzys najmocniej odczuje Antalya. W tym regionie według AP turyści z Rosji i Ukrainy, a także z Niemiec, mają największy udział w przychodach z turystyki. 

Kuba to kolejne państwo, które odnotuje straty z powodu braku rosyjskich turystów. Rosjanie stanowili prawie jedną trzecią odwiedzających Kubę w zeszłym roku – ponad 146 tys. osób – powiedział AP Jose Luis Perello Cabrera, kubański ekonomista i ekspert ds. turystyki.

Associated Press wśród gospodarek, na których odbije się zmniejszenie liczby turystów z Rosji i Ukrainy, wymienia także Tajlandię. Rosjanie znajdowali się w pierwszej dziesiątce turystów odwiedzających Tajlandię aż do końca ubiegłego roku, kiedy to kraj zaczął się ponownie otwierać dla międzynarodowych turystów – stwierdziła agencja.

Skutki wojny i sankcji mocno odczuje również turystyka Egiptu. "Rosjanie i Ukraińcy mogą stanowić rocznie do 35 proc. ogółu turystów" – przekazał AP Hisham el-Demiry, były szef rządowego Urzędu Rozwoju Turystyki. "Wojna zmieniła ludzkie priorytety, a turystyka, która jest bardzo wrażliwą branżą, będzie pierwszą ofiarą" – dodał.

Źródło: russtd.com, Onet, PAP

Irak
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock