Zamknij

Te wakacyjne kierunki były oblegane przez Rosjan. Zachodnie sankcje nie zatrzymały turystów

16.09.2022 13:06

Zachodnie sankcje nałożone na kraj rządzony przez Putina nie zatrzymały ruchu turystycznego z tego kraju. Jak podają rosyjscy touroperatorzy, w sezonie letnim ponad 3,5 mln Rosjan wyjechało poza granice swojego państwa w celach turystycznych i rekreacyjnych. Okazuje się, że wakacyjnym hitem była Turcja. 

Turcja, turyści
fot. Shutterstock

Mimo licznych sankcji nałożonych na Federację Rosyjską za inwazję na Ukrainę, turyści z tego kraju nie zrezygnowali z wyjazdów wakacyjnych i nadal podróżują po świecie. Od czerwca do lipca 2022 roku na zagraniczny urlop wybrało się 3,5 mln Rosjan. To blisko 50 proc. mniej niż w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią. Które kierunki cieszyły się największą popularnością wśród rosyjskich turystów?

Turcja wakacyjnym hitem Rosjan

Stowarzyszenie Organizatorów Turystycznych Rosji (ATOR) opublikowało zestawienie najpopularniejszych celów wakacyjnych wśród Rosjan.

Numerem jeden minionego lata była Turcja – niemal 1,85 mln Rosjan wyjechało do tego kraju z biurem podróży. Dalej na liście pojawiły się Gruzja (dokąd poleciało na urlop 800 tys. rosyjskich turystów) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (ponad 180 tys. Rosjan). 

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazł się również Egipt, do którego wybrało się na wakacje ponad 100 tys. turystów, oraz Malediwy – 55 tys. gości z Rosji.

Czołową dziesiątkę najchętniej wybieranych przez turystów wakacyjnych destynacji uzupełniły mniej znane europejskim turystom Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan oraz Azerbejdżan i Armenia.

ZOBACZ TAKŻE: Rosjanie dostają nietypowe pocztówki podczas wakacji. "Podziękowania od narodu ukraińskiego"

Podróże Rosjan po UE będą utrudnione

Od 12 września Unia Europejska, pod naciskiem krajów nadbałtyckich, oficjalnie zatwierdziła decyzję o całkowitym zawieszeniu umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych z 2007 roku.

Wprowadzone zmiany oznaczają, że cena wiz schengeńskich dla obywateli Rosji wzrasta z 35 do 80 euro. Jednocześnie nowe przepisy wiążą się z koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów i wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków wizowych.

Oprócz tego Rosjanie nie będą już mieć łatwego dostępu do wiz wielokrotnego wjazdu do strefy Schengen. Decyzja o całkowitym wstrzymaniu wydawania wiz turystycznych należy do władz państw członkowskich. 

Źródło: Russian Travel Digest, Onet

loader