Zamknij

Tam Rosjanie najczęściej uciekają przed mobilizacją. Masowo kupują bilety lotnicze w jedną stronę

04.10.2022 15:30

Liczba sprzedanych biletów lotniczych w jedną stronę z Rosji wzrosła o 27 proc. od 21 września, czyli dnia, kiedy Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację – poinformowała firma ForwardKeys zajmująca się analizami ruchu lotniczego. Rosyjscy obywatele starają się za wszelką cenę uciec z kraju.

Lotnisko w Rosji
fot. Shutterstock

Jak już wcześniej informowaliśmy, po ogłoszeniu mobilizacji wojskowej przez Putina w związku z toczącą się wojną w Ukrainie Rosjanie rzucili się na bilety lotnicze. Ceny za lot drastycznie wzrosły, ale to nie przeszkadzało obywatelom rosyjskim, którzy od razu wykupili wszystkie bilety, chcąc jak najszybciej wydostać się z kraju. Okazuje się, że skala tego zjawiska była ogromna. Statystyki, które opublikowała firma ForwardKeys, mogą szokować. 

Rosjanie uciekają z kraju. O 27 proc. wzrosła sprzedaż biletów lotniczych 

Dane firmy ForwardKeys, porównujące rezerwacje od 21 września do 27 września z poprzednim tygodniem, pokazują, że udział sprzedanych biletów z Rosji w jedną stronę wzrósł do 73 proc. w tygodniu ogłoszenia mobilizacji w porównaniu z 47 proc. w poprzedzającym tygodniu.

– Liczby te są dość niezwykłe i korelują z informacjami o nagłym wzrostu sprzedaży biletów – powiedział Olivier Ponti, wiceprezes ds. analiz ForwardKeys.

Zobacz także: Wybrał się ze swoim synem w podróż samolotem do Rosji. Byli jedynymi pasażerami na pokładzie [WIDEO]

Jednocześnie aż 60 procent biletów było kupowanych na ostatnią chwilę – z wylotem w ciągu 15 dni od daty transakcji. Firma poinformowała, że średni czas realizacji wyjazdu skrócił się z 34 do 22 dni.

Dokąd uciekali Rosjanie? Wśród najpopularniejszych miejsc z największą liczbą sprzedanych biletów w jedną stronę znalazło się Tbilisi w Gruzji (wzrost liczby rezerwacji w ciągu tygodnia aż o 654 procent), następnie Ałmaty w Kazachstanie (wzrost o 435 procent) oraz Belgrad w Serbii (wzrost o 206 procent).

 Pozostałe kierunki, które zanotowały trzycyfrowe wzrosty liczby rezerwacji w skali tygodnia, to m.in. Stambuł w Turcji, Tel Awiw w Izraelu oraz Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Źródło: PAP, Fly4free

loader