Zamknij

Rosyjscy turyści mają kłopoty w Turcji. Dwa duże banki przestały obsługiwać ich karty

21.09.2022 08:05

Isbank i Denizbank zawiesiły możliwość korzystania z rosyjskiego systemu płatniczego Mir. Oznacza to tyle, że obecnie Rosjanie przebywający w Turcji mają problemy z używaniem swoich kart. Przypominamy, że Mir zastąpił w pewnym momencie Visa i Mastercard, które wycofały się z Rosji.

Płacenie kartą w hotelu
fot. Shutterstock

Rosyjscy turyści mają problemy z płaceniem za pomocą kart w Turcji. Wszystko dlatego, że dwa tutejsze duże banki - Isbank oraz Denizbank - zakończyły świadczenie usług dla systemu płatniczego Mir. Ten z kolei kilka miesięcy temu zastąpił Visa i Mastercard, które w związku z wojną w Ukrainie wycofały się z kraju agresora.

Decyzja ta została podjęta po tym, jak Waszyngton rozszerzył w zeszłym tygodniu sankcje, którymi objął dyrektora naczelnego Krajowego Systemu Płatności Kartowych (NSPK) Banku Rosji, który zarządza Mirem. Warto dodać, że system ten jest bardzo popularny wśród dziesiątek tysięcy rosyjskich turystów, którzy przybyli do Turcji w tym roku.

Rosyjscy turyści mają kłopoty w Turcji. Duże banki przestały obsługiwać ich karty

Dwa tureckie banki zawiesiły współpracę z rosyjskim systemem płatniczym Mir, co oznacza, że Rosjanie przebywający w Turcji mają teraz problemy z używaniem swoich kart.

Isbank, którego akcje w poniedziałek spadły o 10%, wstrzymał płatności za pomocą Mir, a jego przedstawiciele stwierdzili, że jednostce zależy na przestrzeganiu krajowych i międzynarodowych przepisów, regulacji i zasad prowadzenia działalności komercyjnej.

Obecnie nie jesteśmy w stanie świadczyć usług w Mirze. Bank działa zgodnie z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi sankcji - powiedział przedstawiciel drugiego banku, Denizbank.

Turcja, która jest członkiem NATO, zasadniczo sprzeciwia się zachodnim sankcjom wobec Rosji i pozostaje jednocześnie w bliskich relacjach zarówno z Moskwą, jak i Kijowem. Władze kraju potępiają rosyjską inwazję i wysyłają do Ukrainy uzbrojone drony. Jednak kraje zachodnie są coraz bardziej zaniepokojone tym, jak Turcja i Rosja są związane gospodarczo - szczególnie po kilku ostatnich spotkaniach Erdogana z Putinem.

Zobacz także: Europejskie linie chciały wznowić loty do Moskwy. Rząd nie wyraził zgody

W zeszłym miesiącu Departament Skarbu USA wysłał list do dużych tureckich firm, ostrzegając, że mogą otrzymać wysokie kary, jeśli utrzymają stosunki handlowe z Rosjanami.

Rosyjscy turyści jeszcze przed wakacjami mogli z łatwością korzystać z płatności za pomocą systemu Mir w Turcji. Jego popularność w tym kraju bowiem rosła. Wielu Rosjan wyjechało do Turcji od czasu inwazji w lutym - agresja pozostawiła im niewiele innych możliwości podróżowania, a sankcje odcięły im możliwość korzystania z głównych amerykańskich kart kredytowych. Mir stał się alternatywą dla rosyjskich turystów po tym, jak ich karty Visa i Mastercard przestały działać za granicą.

Źródło: The Moscow Times

loader