Zamknij

Route 66 - podróżne atrakcje i zabytki wzdłuż historycznej trasy 66

26.06.2021
Aktualizacja: 26.06.2021 13:37

Route 66 to legendarna droga, która stała się symbolem wolności. Poznaj podstawowe informację przed podróżą, atrakcje, trasę i miejsca, które musisz odwiedzić na trasie 66

Route 66 - podróżne atrakcje i zabytki wzdłuż historycznej trasy 66
fot. Shutterstock

Jazda trasą Route 66 z Chicago do Los Angeles to nie lada przeżycie dla wielu entuzjastów wycieczek drogowych. Przemierzanie ośmiu stanów — Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomy, Teksasu, Nowego Meksyku, Arizony i Kalifornii — to dla niektórych podróż życia.

Historia Route 66

„The Mother Road” została założona 11 listopada 1926 roku i ostatecznie rozciągała się na 2448 mil i przecina 8 stanów, zaczynając w Chicago w stanie Illinois i kończąc na wybrzeżu Pacyfiku w Santa Monica w Kalifornii. Route 66 została zbudowana aby stworzyć najkrótszą, całoroczną trasę łączącą Zachodnie Wybrzeże i Środkowy Zachód.
Wzdłuż tej ruchliwej drogi powstawały motele, jadłodajnie, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe i wszelkiego rodzaju atrakcje turystyczne, które stały się częścią charakterystycznej kultury przydrożnej, która osiągnęła swój szczyt w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Wzdłuż tej trasy możesz zobaczyć żywe grzechotniki, zwiedzić jaskinie i kryjówki Jessego Jamesa, odwiedzić rezerwaty Indian, jeździć konno, obejrzeć pokaz Dzikiego Zachodu i podziwiać gigantyczne posągi dinozaurów.

Dziś trasa nie jest już oficjalnie oznaczona jako Route 66 (ponieważ została wycofana z eksploatacji w 1985 r.) Jednak ponad 80% tej oryginalnej drogi można swobodnie przejechać korzystając z przewodników i map. Route 66 stała się symbolem Ameryki, a turyści jeżdżą nią dziś ze względu na jej historię i rozciągające się wzdłuż widoki, zabytki i atrakcje.

Route 66 - początek trasy

Route 66 zaczyna się w Chicago, Illinois. Możesz zacząć od Jackson Boulevard przy Michigan Avenue (punkt początkowy w 1926 roku) lub Jackson Blvd przy Lake Shore Drive (oficjalny punkt początkowy od 1933 roku). Te dwa punkty dzieli tylko kilka przecznic.

Route 66 biegnie przez 8 różnych stanów w Stanach Zjednoczonych. Ze wschodu na zachód biegnie przez Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię.

Route 66 - atrakcje

Podróż drogą Route 66 z Chicago do Santa Monica, jest pełna wspaniałych miejsc i niezwykłych zabytków. Atrakcje obejmują budynki o dziwnych kształtach, neony, restauracje w stylu retro, odrestaurowane stacje benzynowe i miejsca przypominające połowę XX wieku. Oto lista niektórych z naszych ulubionych atrakcji wzdłuż historycznej trasy 66.

shutterstock_708086557
fot.

Kolacja Lou Mitchella (Chicago, Illinois)

Uważany za „pierwszy przystanek na drodze matki”, Lou Mitchell's to typowy amerykański bar wzdłuż  Route 66. Założona w 1923 roku, trzy lata przed powstaniem Route 66, służyła jako punkt wyjścia dla głodnych kierowców, którzy mieli wjechać na pierwszy odcinek drogi. Lou's słynie z obfitych śniadań, puszystych naleśników, najlepszych amerykańskich hamburgerów i koktajli ze świeżych owoców.

Muzeum Galerii Sław Route 66 (Pontiac, Illinois)

Sto mil od punktu początkowego Route 66 leży Muzeum Galerii Sław Route 66, w którym znajdują się tysiące pamiątek historycznych i artefaktów z czasów świetności Route 66. Zrób zdjęcie kultowego muralu Route 66, obejrzyj zdjęcia z historii drogi i poznaj życie, gdy trasa była najważniejszą autostradą w Ameryce.

shutterstock_1821821636
fot.

Gigant Gemini — (Wilmington, Illinois)

Jeśli dojechałeś już do stanu Illinois nie możesz przejść obojętnie obok 30-metrowego Gemini Giant, który jest jednym z wielu „Muffler Men” na Route 66. Te duże figurki z włókna szklanego były popularnymi ikonami reklamowymi i dekoracjami w latach 60.

shutterstock_102409318
fot.

St. Louis (St Louis, Missouri)

Gateway Arch – obiekt architektoniczny w kształcie 192-metrowego łuku, który znajduje się w Saint Louis w USA. Jest położony na terenie Jefferson National Expansion Memorial, nad brzegiem rzeki Missisipi. Jest największym łukiem na świecie, a na jego szczyt można wjechać tramwajem, aby podziwiać przepiękne widoki na okolicę.

Sklep spożywczy z butelkami mleka (Oklahoma City)

Na szczycie tradycyjnego budynku z czerwonej cegły znajduje się ogromna butelka mleka. Klasyczny punkt orientacyjny i przystanek na Mother Road w Oklahoma City, czyli sklep spożywczy z butelkami mleka, który w przeszłości był po prostu sklepem z mlekiem, jednak teraz jest wietnamską kawiarnią serwującą bánh mì i przepyszną mrożoną kawę.

Płetwal błękitny (Catoosa, Oklahoma)

Inną dziwaczną atrakcją przydrożną jest Błękitny Wieloryb z Catoosa, nadbrzeżna konstrukcja, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Route 66. Zanurzony w pięknym stawie i otoczony zacienionym miejscem na piknik, jest doskonałym miejscem na przystanek i posiłek na świeżym powietrzu przed jazdą do Oklahoma City.

Skamieniały Las (Holbrook, Arizona)

Przed dotarciem do miasta Holbrook na Dzikim Zachodzie koniecznie trzeba zatrzymać się w nieziemskim Parku Narodowym Skamieniałego Lasu w północno-wschodniej Arizonie. Jest domem dla największej na świecie kolekcji skamieniałego drewna, gdzie cykl życia niektórych fragmentów rozpoczął się 225 milionów lat temu.Skamieniały Las oferuje również żywe, kolorowe krajobrazy, szereg dzikiej przyrody Badlands i ma silną kulturę rdzennych Amerykanów, w której znajdziesz ruiny i petroglify.

Malowana pustynia (Indian Wells, Arizona)

Ten region skalistych nieużytków położonych w północnej Arizonie zawiera skały w każdym odcieniu, od wschodzącego różu i pomarańczy po głęboką szarość i lawendę. Zbocz z Route 66 i nie przegap kwintesencji oglądania zachodu słońca nad Malowaną Pustynią, gdzie niebo i skały zmieniają się w ogniste płótno.

shutterstock_64345378
fot.

Ranczo Cadillac (Amarillo, Teksas)

W odległości 15 minut jazdy od Amarillo znajduje się jedno z najbardziej kultowych i dziwacznych miejsc na Route 66; Cadillac Ranch, to publiczna instalacja artystyczna.. Wśród czerwonej, teksańskiej pustyni stoi 10 na wpół zakopanych, pokrytych graffiti Cadillaków. Odwiedzający są zachęcani do tworzenia własnej sztuki poprzez malowanie natryskowe części wybranego Cadillaca.

Route 66 - hotele

Przy Route 66 znajdziesz wiele opcji zakwaterowania i opcje, które zmieszczą się w prawie każdym budżecie. Opcje obejmują motele, hotele, kempingi, parki dla samochodów kempingowych, pensjonaty, kwatery wakacyjne, hostele i wiele innych.

Route 66 - czas przejazdu

Większość ludzi jeździ Route 66 od początku maja do końca września i jest to ogólnie uważany za najlepszy czas na podróżowanie tą trasą. Dla tych, którzy chcą być jak najbardziej wierni historycznej Route 66, jeździć dodatkowymi trasami i zatrzymywać się przy wszystkich głównych atrakcjach, będziesz potrzebować co najmniej 2 tygodni, aby przejechać całą trasę Route 66 (nie licząc żadnych większych objazdów)