Zamknij

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego. Niemal 300 km niezwykłej przygody na dwóch kółkach

Rowerowa pętla wokół Zalewu Szczecińskiego to niemal 300 km niezwykłej trasy, która staje się turystyczną atrakcją polsko-niemieckiego pogranicza. Wyprawa tym szlakiem będzie idealną propozycją dla osób lubiących aktywny wypoczynek oraz obcowanie z naturą. Po drodze nie zabraknie pięknych widoków nie tylko na wody Zalewu, ale też nadbałtyckie plaże, wydmy czy zielone tereny Wolińskiego Parku Narodowego.

Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego
fot. Materiały partnerskie

Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego” to niezwykły projekt turystyczny będący efektem polsko-niemieckiej współpracy w zakresie tras rowerowych, dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska. W ramach projektu powstanie szlak o łącznej długości 300 km – w tym 190 km po stronie polskiej oraz 110 km po stronie niemieckiej. Część tej rowerowej pętli powstaje w ramach różnych inwestycji. Na trasie są jeszcze pewne luki, ale tymczasowe objazdy pozwalają je ominąć.

Nowy projekt Pomorza Zachodniego i niemieckiego powiatu Greifswald pozwoli nie tylko na utworzenie unikalnego polsko-niemieckiego szlaku rowerowego, ale również doprowadzi do połączenia całej sieci tras turystycznych na terenie Euroregionu Pomerania. Niemal 300-kilometrowy szlak wokół Zalewu Szczecińskiego będzie miejscami pokrywać się z VeloBaltica czy BlueVelo, co podniesie jego atrakcyjność i dostępność dla turystów z całego świata.

Zalew Szczeciński, plaże i kudłate krowy

Już na samym starcie rowerowej wyprawy czekają nas niezwykłe widoki. W części wschodniej szlaku wiele odcinków przebiega bezpośrednio nad wodami Zalewu Szczecińskiego oraz jeziora Dąbie. Trasa gwarantuje dzięki temu dużo możliwości obcowania z dziką przyrodą i obserwacji ptactwa, z którego słyną wody Zalewu.

Ale to tylko początek niezwykłych atrakcji na szlaku. Po drodze czeka też m.in. miejscowość Lubczyna słynąca z portu jachtowego i niewielkiej plaży, przy której można się zatrzymać. Ciekawym punktem jest też Stepnica z rozległą plażą utworzoną ze sprowadzonego znad Bałtyku piasku.

Pomorze Zachodnie
fot. Materiały partnerskie

Pięknie prezentuje się odcinek rozpoczynający się we wsi Czarnocin. Ten fragment szlaku jest niezwykle malowniczy, bo przebiega przy samym Zalewie Szczecińskim – na wałach przeciwpowodziowych. Rowerzyści przejeżdżają jednocześnie przez teren Parku Natury Zalewu Szczecińskiego, który przypadnie do gustu miłośnikom przyrody i świętego spokoju. Jest to bowiem obszar o powierzchni około 4000 ha, na który składają się nadbrzeżne łąki i pastwiska. Do parku sprowadzono koniki polskie i krowy szkockiej rasy wyżynnej (z długimi rogami i kudłatą sierścią), które obecnie stanowią dużą atrakcję turystyczną tego miejsca.

Na dwóch kółkach przez Woliński Park Narodowy

Kolejnym ciekawym punktem na trasie jest miasto Wolin. Po drodze warto zwrócić uwagę na osadę Słowian i Wikingów – niezwykły skansen archeologiczny będący rekonstrukcją wczesnośredniowiecznej zabudowy. W pobliżu znajduje się też wieża widokowa oraz Wzgórze Wisielców, czyli rezerwat archeologiczny z cmentarzyskiem kurhanowym z IX-X wieku.

Z Wolina kierujemy się w stronę Wolińskiego Parku Narodowego, który zachwyca niesamowitymi walorami przyrodniczymi – obszarem dobrze zachowanych lasów bukowych oraz najpiękniejszym odcinkiem polskiego wybrzeża klifowego.

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego
fot. Materiały partnerskie

Warto zrobić sobie krótki przystanek, a przy okazji zdjęcie przy Jeziorze Turkusowym. To zbiornik, który powstał w dawnym wyrobisku kopalni kredy, stąd jego rajska barwa. Nad samym jeziorem znajduje się Góra Piaskowa, skąd rozciąga się przepiękna panorama całej okolicy. Ponadto warto zboczyć z trasy i odwiedzić inne punkty widokowe, np. ten na wsteczną deltę Świny w Lubinie. Ogromnym atutem tego odcinka jest sporo zielonych krajobrazów i naturalnego piękna.

Rowerowa wyprawa wzdłuż Bałtyku

Kolejny etap tej trasy rowerowej jest równie imponujący. Z Wolińskim Parkiem Narodowym graniczy słynny nadbałtycki kurort – Międzyzdroje. Można zatrzymać się na plaży, przespacerować Aleją Gwiazd lub odwiedzić słynne, niemal 400-metrowe molo.

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego
fot. Materiały partnerskie

Dalej, w kierunku Świnoujścia, przebiega jeden z najpiękniejszych szlaków Pomorza Zachodniego – 2,5 km ścieżki na skraju wydmy, z widokiem na plażę i Morze Bałtyckie. Krótki odcinek ciągnie się przez tereny leśne aż do kolejnego kurortu – Świnoujścia. Tu znajdą się atrakcje zarówno dla miłośników wypoczynku, jak i zwiedzania. Ci pierwsi znajdą najszerszą i jedną z najczystszych plaż w Polsce. Ci drudzy mogą zobaczyć m.in. podziemne miasto będące kompleksem schronów wzniesionych w latach 1936–1938, Fort Gerharda, latarnię morską czy Stawę Młyny (znak nawigacyjny w kształcie wiatraka).

Kierując się dalej na zachód, dojedziemy aż do niemieckiej granicy, gdzie na rowerzystów czekają kolejne atrakcje i niezwykłe widoki.

Szlakiem niemieckich miasteczek

Po dotarciu ze Świnoujścia do niemieckiego miasteczka Usedom (pol. Uznam) rowerzyści mogą wybrać jedną z dwóch opcji. Jedna z nich to przejazd mostem z wyspy Uznam na stały ląd i jazda w kierunku Anklam. To miasteczko znane jest przede wszystkim jako miejsce urodzin Ottona Lilienthala, pioniera lotnictwa i konstruktora pierwszych szybowców. Jego osobie poświęcone jest nawet miejscowe muzeum.

Większą popularnością wśród podróżujących na dwóch kółkach cieszy się jednak opcja druga, czyli trasa łącząca wyprawę rowerową z przeprawą promową między miejscowościami Kamp – Karin. Po przedostaniu się promem na stały ląd szlak prowadzi przez kolejne niemieckie miejscowości położone nad wodą. Ciekawym punktem jest wioska Mönkebude, gdzie można odpocząć na kameralnej plaży, w spokojnym otoczeniu.

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego
fot. Materiały partnerskie

Jadąc dalej szlakiem, bez wątpienia warto zatrzymać się w Ueckermünde. Największe wrażenie robi tu stare miasto. Historyczna zabudowa, ciasne uliczki, uroczy rynek z pomnikiem rybaka, tworzą idealny klimat i propozycję na przystanek po rowerowej podróży. 

„Ostatnia prosta” w stronę Szczecina

Po opuszczeniu miejscowości Ueckermünde powoli zbliżamy się po polskiej granicy. Jadąc na wschód, dotrzemy do Nowego Warpna, mijając po drodze Rieth i Karszno (alternatywnie można skorzystać z przeprawy promowej Altwarp–Nowe Warpno).

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego
fot. Materiały partnerskie

Dalej kierujemy się w stronę Trzebieży. Można wybrać drogę wojewódzką o małym natężeniu ruchu lub też z Miroszewa bądź Warnołęki przejechać do Brzózek po szlaku z płyt betonowych biegnącym wzdłuż wałów przeciwpowodziowych Zalewu Szczecińskiego. Ten odcinek zapewni jazdę z pięknymi widokami, w otoczeniu natury.

Z Trzebieży szlak rowerowy prowadzi przez Police prosto do Szczecina. To miasto, otoczone wodą i pełne zieleni, jest rajem dla miłośników przyrody. Nie zawiodą się też jednak wielbiciele intrygującej architektury, ciekawej historii i bogatej oferty kulturalnej. I właśnie w tym niezwykłym mieście w Polsce kończy się wyprawa rowerową pętlą wokół Zalewu Szczecińskiego.

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Pomorze Zachodnie
fot. Materiały partnerskie