Zamknij

Rozpoczęła się kolejna erupcja wulkanu Etna. Do sieci trafiły nagrania lawy, która spływa zboczem góry

16.05.2022 13:55
Wybuch wulkanu Etna
fot. DAPRESS / SplashNews.com/East News

Rozpoczęła się kolejna aktywność sycylijskiego wulkanu Etna. Ze szczeliny, która otworzyła się obok głównego krateru, wydobywa się lawa. Spływa ona zboczem góry. Do sieci trafiły nagrania pokazujące, co dzieje się ostatnio w rejonie tego stożka.

Etna to czynny stratowulkan we Włoszech, który zlokalizowany jest na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny, a do tego jeden z najbardziej aktywnych na całym świecie. Jego wybuchy niestety zagrażają mieszkańcom pobliskich rejonów. Wulkan zaczął powstawać ok. 500 tys. lat temu, a pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z ok. 1500 roku p.n.e. Zwykle przypomina on o sobie regularnie.

12 maja rozpoczęła się kolejna erupcja Etny. W pobliżu głównego krateru otworzyła się szczelina, z której wypływa lawa. Wyrzucane są z niej również materiały piroklastyczne w postaci skał i pyłu. Do sieci trafiły nagrania, które pokazują to zjawisko.

Rozpoczęła się kolejna erupcja wulkanu Etna. Do sieci trafiły nagrania lawy, która spływa zboczem góry

Etna znów dała o sobie znać. W czwartek 12 maja rozpoczął się kolejny wybuch wulkanu. W internecie pojawiły się zdjęcia i nagrania, które ukazują fontannę lawy, a także wydobywanie się ze szczeliny odłamków skał, pyłu, a także dymu.

Jak podaje dziennik "Il Fatto Quotidiano", tym razem nastąpiło otwarcie szczeliny na północnym boku południowo-wschodniego krateru wulkanu. To właśnie z niej wydobywa się magma, która utworzyła "język" sięgający północnej podstawy leja.

Nagranie najnowszej aktywności stożka zostało zamieszczone również na facebookowym profilu bloga Wulkany świata. To tutaj widać, jak z "ust wulkanicznych" wydobywają się iskry, kawałki skał i inne materiały piroklastyczne.

Otwarciu nowej szczeliny towarzyszyły emisje popiołu i pyłu, które wygenerowały gęsty słup dymu sięgający wysokości nawet 3,5 km. Z kolei przed samym wybuchem zarejestrowano wstrząsy sejsmiczne, które po pewnym czasie przybrały na sile.

Źródło: Wulkany świata/Volcano Discovery