Zamknij

Ruda foka. Rosyjscy naukowcy odkryli bardzo rzadki okaz [WIDEO]

11.09.2020 11:07
Ruda foka
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Rudą fokę odnaleziono na wyspie Tyuleny na Morzu Ochockim. Rosyjscy naukowcy nazwali zwierzę "brzydkim kaczątkiem". Młoda foka przebywa teraz pod opieką biologów, którzy zrobią wszystko, aby uratować ten rzadki okaz. 

Fokę o nietypowym dla swojego gatunku ubarwieniu odnalazł biolog ssaków morskich, Władimir Burkanow. Naukowcy podają, że taki przypadek wśród fok zdarza się raz na sto tysięcy. 

Ruda foka odnaleziona przez naukowców

Ruda foka wyróżnia się na tle kolonii nie tylko ubarwieniem. Ma również niebieskie oczy i różowe płetwy. Podobnie jak inne zwierzęta z częściowym lub pełnym albinizmem ma słaby wzrok i może się nieprawidłowo rozwijać.

Zdaniem ekspertów ruda foka została częściowo odrzucona przez resztę stada. Właśnie dlatego nazwano ją "brzydkim kaczątkiem". 

– Zwierzę wygląda na dobrze nakarmione i jest bardzo aktywne, więc jego matka najwyraźniej dała mu dużo mleka. Inne foki patrzą na nią w dziwny sposób. Coś jest nie tak z jego przyjęciem przez innych – wyjaśnia Władimir Burkanow.

Biolog dodaje, że tego typu okaz ma niewielkie szanse na osiągnięcie dojrzałości i rozmnażanie. Ma jednak nadzieję, że foka nie pozostanie ze swoim stadem, choć istnieje duże ryzyko, że zostanie odrzucona. Specjaliści są jednak w stanie zrobić wszystko, aby uratować to zwierzę. 

To nie pierwszy taki przypadek. Niedawno w nowojorskiej Severo-Zapadnoe na Wyspie Beringa odnotowano przypadek foki, która była częściowo albinosem i ma tera 5-6 lat. 

Źródło: Independent, Daily Mail