Zamknij

Ryanair: bagaż podręczny i rejestrowany. Jakie są wymiary i cena bagażu? [Poradnik]

25.08.2021
Aktualizacja: 25.08.2021 14:33

Jakie wymiary ma bagaż podręczny w Ryanair? Jaka jest cena bagażu rejestrowanego lub drugiej sztuki bagażu podręcznego? Jakie są opłaty za przekroczenie limitu bagażu? Odpowiadamy na częste pytania pasażerów i rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące zasad przewozu bagażu Ryanair. 

Ryanair samolot
fot. Piotr Kamionka/ East News

Planujesz podróż z linią Ryanair? Podajemy najważniejsze informacje dotyczące bagażu podręcznego i rejestrowanego w irlandzkiej linii Ryanair.

BAGAŻ PODRĘCZNY w Ryanair: wymiary, cena, waga

W przypadku Ryanaira wyróżniamy dwa rodzaje bagażu - mały bagaż podręczny (który można wnieść na pokład samolotu) oraz duży bagaż podręczny, który może być także bagażem rejestrowanym i jest dodatkowo płatny. 

Ryanair: mały bagaż podręczny

 • To niewielki plecak, torebka czy torba na laptopa o wymiarach 40 x 20 x 25 cm.
 • Mały bagaż podręczny można bezpłatnie wnieść na pokład.
 • Bagaż powinien zmieścić się pod fotelem poprzedzającym – w przeciwnym wypadku przewoźnik może naliczyć opłatę dodatkową w wysokości 120 zł. 
 • Dzieciom do 2 roku życia nie przysługuje bezpłatny bagaż, ale opiekun może przewieźć bez dodatkowych opłat torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5 kg.

Ryanair: duży bagaż podręczny

 • Maksymalne wymiary dużego bagażu podręcznego to 55 x 40 cm x 20 cm.
 • Bagaż podręczny Ryanaira może ważyć maksymalnie 10 kg.
 • Do wymiarów bagażu wlicza się także elementy wystające: rączki, uchwyty, kółka itp.
 • Duży bagaż podręczny jest płatny – ceny zależą od wykupionej usługi, zgodnie z zasadami wprowadzonymi 1 listopada 2018 (jak poniżej).
Ryanair - wymiary bagażu podręcznego
fot.

Osoby, które chcą zabrać ze sobą drugi, większy bagaż podręczny, muszą pamiętać, że wiąże się to z dodatkową opłatą. 

 • Można dokupić dodatkową usługę priorytetowego wejścia na pokład – co daje możliwość wniesienia do samolotu dwóch bagaży – małego (40 x 20 x 25 cm) i dużego (55 x 40 x 20 cm). Cena usługi wynosi obecnie od 8 do 22 euro. W tym przypadku cena będzie zależała od tego, kiedy zdecydujemy się na taką operację: im szybciej, tym taniej.
 • Druga opcja to nadanie dużego bagażu podręcznego Ryanair (55 x 40 x 20 cm i maksymalnie 10 kg) do luku bagażowego. Bagaż ten kosztuje od 12.99 do 35.99 euro, zależnie od trasy oraz wybranych terminów podróży. Tutaj również sprawdza się zasada: im szybciej, tym taniej.
Bagaż
fot. Shutterstock

BAGAŻ REJESTROWANY w Ryanair: wymiary, cena, waga

Bagaż rejestrowany Ryanair można kupić podczas kupowania biletu lub dodać do rezerwacji za pomocą funkcji "Moje rezerwacje" do dwóch godzin przed planowaną godziną wylotu.

Ryanair: mały bagaż rejestrowany

 • W przypadku Ryanaira możliwe jest nadanie do luku bagażowego dużego bagażu podręcznego. Tym samym bagaż ten staje się tak naprawdę małym bagażem rejestrowanym.
 • Maksymalne wymiary i waga takiego bagażu to 55 cm x 40 cm x 20 cm oraz 10 kg.
 • Cena nadania takiego bagażu wynosi od 10 do 12 euro.

Ryanair: standardowy bagaż rejestrowany

 • Standardowy bagaż rejestrowany, czyli najczęściej duża walizka, plecak lub torba, może być znacznie większy. Wymiary tego bagażu nie powinni przekraczać maksymalnych wymiarów 81 cm x 119 cm x 119 cm.
 • Bagaż rejestrowany może ważyć maksymalnie 20 kg.
 • W przypadku przekroczenia dozwolonej wagi 20 kg, za każdy dodatkowy kilogram będziecie musieli uiścić dopłatę – ok. 11 euro za każdy kilogram nadbagażu
 • Dozwolone jest wykupienie 3 sztuk bagażu rejestrowanego Ryanair do 20 kg – oczywiście każdy w określonych, dozwolonych wymiarach.

Cena bagażu rejestrowanego w Ryanair

Cena bagażu rejestrowanego w Ryanair zależy od kilku czynników, m.in. trasy, terminu podróży i momentu, w którym pasażer decyduje się na jego zakup. Jak czytamy na stronie przewoźnika, trzeba przygotować się na koszt od 20.99 do 59.99 euro. Należy pamiętać, że po kupieniu ten produkt nie podlega zwrotowi pieniędzy. Ryanair dodaje, że jest to cena obowiązująca przy zakupie biletu lotniczego (drożej jest na lotnisku).

Najwięcej za bagaż rejestrowany zapłacimy w szczycie sezonu wakacyjnego lub w okresie świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. 

Koszty bagażu są najniższe, kiedy rezerwujemy go i opłacamy podczas kupowania biletu lotniczego. Można dokupić bagaż rejestrowany w późniejszym terminie, jednak trzeba liczyć się wyższą opłatą, zależną od trasy i daty wylotu.

Odprawa bagażowa w Ryanair

Warto pamiętać, że punkty odprawy bagażowej są otwierane dwie godziny przed planowaną godziną wylotu i zamykane punktualnie 40 minut przed planowaną godziną wylotu. Jeśli podróżujący nie zdąży, jego rezerwacja może zostać anulowana bez zwrotu pieniędzy i można utracić możliwość wejścia na pokład samolotu.

Źródło: ryanair.com, esky.pl, fly4free.pl