Zamknij

Ryanair wśród największych trucicieli w Europie. Najnowszy raport UE

08.07.2020 11:49

Ryanair po raz kolejny znalazł się w czołowej dziesiątce firm najmocniej trujących środowisko w Europie. Pozostałe miejsca na niechlubnej liście zajmują m.in. elektrownie węglowe – tak wynika z raportu Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska. 

Ryanair - samolot
fot. Flickr

Najnowszy raport Europejskiej Komisji jest niepokojący - transport lotniczy szkodzi środowisku podobnie jak elektrownie węglowe. Na liście dziesięciu największych producentów dwutlenku węgla w UE znalazły się (po raz kolejny) linie lotnicze Ryanair. Dane pochodzą z roku 2019, kiedy branża lotnicza przeżywała jeszcze prawdziwy rozkwit. 

Ryanair wśród największych producentów CO2 w UE

Irlandzki przewoźnik w tegorocznym zestawieniu „największych trucicieli atmosfery w Unii Europejskiej” znalazł się na ósmym miejscu. Jeszcze rok temu Ryanair zajmował dziesiątą pozycję na liście (awansował więc o dwa miejsca w niechlubnym top 10). 

Z raportu wynika, że w 2019 roku Ryanair wyemitował aż 10,53 megatony gazów cieplarnianych w porównaniu do 9,9 megaton w 2018 roku. Dane z 2020 roku z pewnością będą dla irlandzkiej linii zdecydowanie bardziej zadowalające - ma to oczywiście związek z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa i wstrzymaniem ruchu lotniczego.

Kto zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu? Okazuje się, że najmocniej zatruwa środowisko Elektrownia Bełchatów (emisja dwutlenku węgla w 2019 roku wyniosła 32,74). W dziesiątce największych producentów CO2 jest łącznie osiem elektrowni, w tym dwie z Polski (wspomniana wyżej elektrownia w Bełchatowie oraz w Kozienicach). 

Źródło: Business Insider, Fly4free.pl