Zamknij

Ryanair kasuje połączenia z Modlina. Ogłasza przy tym nowe trasy z innych lotnisk w Polsce

08.09.2022 11:03

Ryanair znacząco zmniejsza liczbę połączeń z Modlina. Szef taniej linii Michael O'Leary podczas ogłaszania cięć w siatce lotów oskarżył państwową spółkę Porty Lotnicze o blokowanie rozbudowy podwarszawskiego lotniska. "Niestety nasze deklaracje zainwestowania w ten port nie zostały przyjęte. Nie pozostaje nam nic innego, jak zmniejszyć operowanie z tego lotniska" – powiedział O'Leary.

Ryanair, Michael O’Leary
fot. JOHN THYS/AFP/East News

Lotnisko w Modlinie jest jednym z najpopularniejszych portów na Mazowszu oraz w Polsce. Wszystko za sprawą Ryanaira, który oferuje stamtąd bardzo tanie połączenia. Wszystko może się jednak niebawem skończyć, ponieważ irlandzka linia lotnicza właśnie ogłosiła zamknięcie kilku tras.

Ryanair tnie siatkę lotów z Modlina

Michael O’Leary podczas konferencji prasowej poinformował, że Ryanair musi wprowadzić zmiany. W zimowej siatce zlikwiduje 5 połączeń z Modlina. Chodzi o loty do Szczecina, Pizy, Pragi, Walencji i Kowna. To oznacza, że zamiast dotychczasowych 46 tras, będzie ich 41.

Prezes Ryanaira wyjaśnił, że chciał uczestniczyć w rozwoju lotniska w Modlinie, którego jest głównym użytkownikiem, ale jego propozycje dotyczące zainwestowania w ten port nie zostały przyjęte. "Nie możemy się rozwijać w Modlinie przy tym zatłoczeniu terminala i trzech-czterech wyjściach do samolotów" – tłumaczył. 

Oskarżył przy tym spółkę PPL, że blokuje rozbudowę podwarszawskiego lotniska. Dodał też, że nie zamierza przenosić samolotów ani na lotnisko w Radomiu, ani w przyszłości do Baranowa.

– Nie pozostaje nam nic innego, jak zmniejszyć operowanie z tego lotniska i to już w najbliższym sezonie zimowym. Kolejne cięcia przyjdą latem 2023. Żałujemy, że lotnisko w Modlinie odrzuciło długoterminową umowę o rozwoju, która w ciągu 8 lat pozwoliłaby podwoić ruch i dochody z Ryanaira. Ostatecznie od sezonu zimowego lotnisko w Modlinie straci 5 tras i zanotuje łączny spadek ruchu o ok. 10 procent – ogłosił szef irlandzkiej linii.

Zobacz także: Wizz Air wprowadza cięcia w siatce lotów. Znika aż 10 połączeń z Polski

Nowe trasy Ryanaira z Krakowa i Łodzi

Jedno lotnisko w Polsce traci, inne zyskują. Podczas wspomnianej konferencji prasowej Michael O’Leary przekazał również dobre informacje dotyczące nowych połączeń. W zimowej siatce znajdzie się łącznie 212 połączeń z Polski. 

Jakie nowości się szykują? Kraków Airport zyska zimowe loty do Tuluzy i Poznania. Z kolei z Łodzi będzie można polecieć do Alicante, Mediolanu i Brukseli. W oficjalnym komunikacie irlandzkiego przewoźnika pada też zapowiedź wzmocnienia bazy we Wrocławiu. A co z Lotniskiem Chopina w Warszawie?

– Niestety nie mamy w tej sytuacji szansy na rozwój w Warszawie, bo Lotnisko Chopina jest przepełnione i podobnie jest z Modlinem – mówi szef Ryanaira. 

Źródło: Rzeczpospolita, Fly4free

loader