Zamknij

Ryanair odwołuje kilka tysięcy lotów do Portugalii. Cięcia dotkną również podróżujących z Polski

09.03.2022 16:02
Ryanair, Michael O'Leary
fot. Isopix/East News

Ryanair ogłosił, że wstrzymuje 19 zapowiadanych na sezon letni tras do Lizbony. To oznacza, że odwołanych zostanie łącznie nawet 5000 lotów (część również z Polski). Decyzja taniego przewoźnika jest efektem długiego sporu z rządem Portugalii dotyczącego blokowania niewykorzystywanych slotów na lizbońskim lotnisku. 

Ryanair już od miesięcy miał konflikt z rządem Portugalii, twierdząc, że władze blokują możliwości rozwoju w Lizbonie i faworyzują narodowego przewoźnika, czyli TAP. Irlandzka linia argumentowała wówczas, że zachowanie Portugalczyków jest nieuczciwe i ma na celu zaburzenie sprawiedliwej konkurencji między przewoźnikami w Lizbonie. Ryanair groził zmniejszeniem połączeń do tej europejskiej stolicy. Ostatecznie tania linia wprowadziła planowane cięcia w siatce lotów. Pasażerów czekają duże utrudnienia. 

Ryanair. 5000 lotów do Portugalii odwołanych

Ryanair przekazał w specjalnym komunikacie, że w nadchodzącym sezonie letnim zmniejszy liczbę samolotów zbazowanych w Lizbonie.

– Musimy znacznie zredukować flotę samolotów stacjonujących w Lizbonie z siedmiu do czterech maszyn. Wpłynie to na nasze możliwości. Skasujemy 5000 rejsów w ramach 19 połączeń (...) Jesteśmy rozgoryczeni, lecz to jedyna właściwa decyzja. Blokowanie slotów lotniskowych przez linię TAP Portugal w Lizbonie musi się skończyć – przekazał Ryanair w specjalnym komunikacie, cytowanym przez portal "Pasazer.com".

Irlandzka linia szacuje, że dla portugalskiej turystyki będzie to oznaczało utratę ponad 900 tys. pasażerów, a dodatkowo konieczność zwolnienia przez Ryanaira 150 osób.

– Nasze prośby spotkały się z zerową odpowiedzią Portugalczyków. Jest nam przykro, że linia TAP Portugal postępuje w ten sposób. To zaburza uczciwą konkurencję i znacznie hamuje rozwój ruchu pasażerskiego w regionie – dodał Michael O'Leary, dyrektor generalny Ryanaira.

Na cięciach ucierpią też pasażerowie z Polski. W sezonie wakacyjnym irlandzka linia zrezygnuje z obsługi połączenia z Wrocławia do Lizbony. Ostatni rejs na tej trasie przewidziany jest na 23 marca, na co wskazuje system rezerwacyjny. 

Ryanair podkreśla jednocześnie, że wszystkie zawieszone trasy (również te z Polski) wrócą do zimowego rozkładu lotów. Mimo wszystko będzie to i tak jest to duży cios dla osób, które planowały wiosenno-letni urlop w Portugalii.

Źródło: Fly4free, Pasazer.com