Zamknij

Ryanair ogłosił największą w historii siatkę lotów z Katowic. Na liście jest wakacyjna nowość

13.05.2022 15:33
Ryanair - samolot
fot. Karol Serewis/East News

Ryanair ogłosił, że tego lata będzie miał najbardziej rozwiniętą siatkę lotów z lotniska w Katowicach. Irlandzki przewoźnik zwiększa tam bazę samolotów i dodaje nowy, popularny turystycznie kierunek — Wenecję. W rozkładzie znajdzie się łącznie 14 połączeń lotniczych. 

Ryanair nie zwalnia tempa i rozszerza siatki lotów w kolejnych miastach w Polsce. Na początku maja irlandzka linia informowała, że wystartuje tego lata z Wrocławia z 38 połączeniami, w tym 7 nowościami

Teraz irlandzki przewoźnik ogłosił, że rusza z najbardziej rozwiniętym rozkładem rejsów z lotniska w Katowicach. 

Ryanair. 14 tras w letnim rozkładzie z Katowic

Jak przekazał na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes Buzz — linii wchodzącej w skład grupy Ryanair — Michał Kaczmarzyk, przewoźnik będzie wykonywał z Katowice Airport w sezonie lato 2022 ponad 60 lotów tygodniowo (rozkładowo), o ponad 40 więcej niż w przed pandemicznym sezonie Lato 2019.

Ryanair zaoferuje połączenia z Katowic do największych miast Europy, jak Ateny, Londyn lub Mediolan oraz na najpopularniejszych kierunkach wakacyjnych, jak Sardynia, Sycylia czy Cypr. Ruch rozkładowy będzie obsługiwany przez 2 samoloty, natomiast czarterowy przez 5 maszyn. Jedną z nowości będzie zapowiadana już w minionym roku trasa z Katowic do Wenecji, na główne lotnisko Marco Polo.

– Cieszymy się, mogąc świętować 15-lecie operacji w Katowice Airport i ogłosić największy w historii program lotów. W sezonie lato 2022 będziemy wykonywali ponad 60 lotów tygodniowo (rozkładowo) na 14 trasach, w tym jednej nowej do Wenecji oraz wielu innych wakacyjnych kierunkach, jak Alghero, Katania czy Pafos – powiedział Kaczmarzyk.

ZOBACZ TAKŻE: Wizz Air oferuje 10 tys. darmowych biletów do Wielkiej Brytanii dla uchodźców z Ukrainy

Prezes zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik przypomniał, że Ryanair pierwsze połączenie z Katowic uruchomił w 2007 r., a w październiku 2019 r. otworzył tam swoją bazę. – Cieszymy się, że po trwającym dwa lata kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa linia tak szybko odbudowuje swoją ofertę na pyrzowickim lotnisku i kontynuuje dynamiczny rozwój bazy – przyznał Tomasik.

Zaznaczył, że w najlepszym dotąd w historii lotniska 2019 r. z 4,84 mln obsłużonych pasażerów ponad 2 mln podróżowało na rejsach realizowanych na zlecenie touroperatorów. – Już wtedy udział grupy Ryanair w tym ruchu był znaczący. Dzięki dodaniu w tym sezonie letnim piątego samolotu do obsługi połączeń czarterowych, udział grupy Ryanair w segmencie pyrzowickich czarterów zdecydowanie wzrośnie – dodał prezes GTL.

Przedstawiciele Towarzystwa szacują obecnie, że w tym roku w Katowicach obsłużonych zostanie ok. 4,1 mln pasażerów, co oznacza 85 proc. ruchu pasażerskiego z 2019 r. Prognozowany jest też duży wzrost ruchu cargo – powyżej 45 tys. ton, wobec 32 tys. ton w ub. roku.

Tegoroczny letni rozkład lotów z Katowic na czwartek obejmuje ogółem 113 tras regularnych i czarterowych do 90 lotnisk zlokalizowanych w 30 państwach – w tym 52 trasy regularne i 61 czarterowych.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 mln, a w 2021 r. – 2,32 mln.

Źródło: Ryanair, PAP (Mateusz Babak)