Zamknij

Paraliż lotów Ryanaira w wakacje? Strajk pracowników linii potrwa 12 dni dłużej

04.07.2022 09:04

Szykują się kolejne utrudnienia dla pasażerów. Hiszpański personel pokładowy linii lotniczych Ryanair przedłuża akcje strajkowe o kolejne 12 dni – zapowiedzieli związkowcy. Protesty mają objąć dziesięć portów lotniczych. 

Ryanair, strajki
fot. PAU BARRENA/AFP/East News

Początek sezonu wakacyjnego 2022 rozpoczął się dla wielu europejskich linii lotniczych pod znakiem utrudnień, opóźnionych lub odwołanych lotów. Tak też jest w przypadku Ryanaira, którego hiszpańscy pracownicy już pod koniec czerwca rozpoczęli akcje strajkowe. Związkowcy domagają się od zarządu wyższych wynagrodzeń i poprawy warunków zatrudnienia, jednak na razie protesty nie przynoszą oczekiwanych efektów. 

W sobotę w wyniku kolejnego dnia strajku Ryanair był zmuszony do odwołania 10 lotów z Hiszpanii, a niemal 123 były mocno opóźnione. To duże straty, ale i tak dalekie od oczekiwań związkowców, którzy liczyli na sparaliżowanie siatki połączeń irlandzkiej linii. Zarząd firmy na razie nie reaguje na ten konflikt, dlatego dwa związki zawodowe ogłosiły przedłużenie akcji strajkowej.

Hiszpania. Ryanair przedłuża strajk w lipcu o 12 dni

Według przedstawionego przez związkowców planu personel pokładowy będzie strajkował w dniach 12-15 lipca, 18-21 lipca i 25-28 lipca na dziesięciu hiszpańskich lotniskach, na których operuje Ryanair.

"Związki i załoga Ryanaira (...) domagają się zmiany nastawienia linii lotniczych" – napisali w oświadczeniu związkowcy, wzywając zarząd irlandzkiej linii do wznowienia negocjacji w sprawie warunków pracy.

Związki wezwały również hiszpański rząd, aby „nie pozwalał Ryanairowi na naruszanie prawa pracy i praw konstytucyjnych, takich jak prawo do strajku”.

Akcje protestacyjne w branży lotniczej Hiszpanii

To już kolejne zakłócenia w Hiszpanii wywołane akcjami protestacyjnymi. W ostatnim czasie personel pokładowy linii easyJet rozpoczął dziewięciodniowy strajk w lipcu, domagając się wyższych wynagrodzeń. Linia lotnicza odwołała w sobotę pięć lotów z Hiszpanii.

Ale nie tylko ten kraj zmaga się z chaosem i problemami w lotach. Do zakłócających obsługę pasażerów strajków dochodzi w ostatnim czasie na wielu lotniskach w Europie. Jako jedną z ich przyczyn podaje się liczne zwolnienia w branży podczas pandemii Covid-19. Teraz gdy ruch lotniczy wraca do poziomu sprzed pandemii, odczuwany jest niedobór pracowników, którzy domagają się również podwyżek w związku z inflacją i wcześniejszymi obniżkami płac podczas pandemii.

Źródło: PAP, Fly4free

loader