Zamknij

Ryanair tnie siatkę połączeń. Przewoźnik likwiduje również loty z Polski

11.08.2022 13:23

Tania linia Ryanair wprowadza zmiany w swojej siatce połączeń. Irlandzki przewoźnik zlikwidował osiem tras z Budapesztu, w tym jedno połączenie do Polski. Zagraniczne media donoszą, że związane jest to z wprowadzeniem podatku lotniczego na Węgrzech oraz nałożeniem na linię wysokiej kary.

Ryanair tnie siatkę połączeń. Przewoźnik likwiduje również loty z Polski
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/EASTNEWS

Wszystkie osoby, które planowały polecieć na Węgry, powinny zapoznać się ze zmianami, jakie wprowadził ostatnio Ryanair w swojej siatce połączeń.

Zobacz także: Samolot przeleciał tuż nad głowami turystów. Przerażające nagranie trafiło do sieci 

Ryanair tnie siatkę połączeń. Przewoźnik likwiduje również loty z Polski

Portal fly4free.pl za węgierskimi mediami podał, że z systemu rezerwacyjnego Ryanaira zniknęło osiem połączeń, które niskokosztowy przewoźnik miał realizować w zimowym rozkładzie. Chodzi tu o trasy ze stolicy Węgier do: Bordeaux (Francja), Bournemouth (Anglia), Kolonii (Niemcy), Kowna (Litwa), Lappenranty (Finlandia), Rygi (Łotwa) oraz Turynu (Włochy). 

Ponadto zlikwidowane zostało również połączenie z Budapesztu do Krakowa. Jak zauważa portal fly4free.pl, obecnie Ryanair na tej trasie lata aż cztery razy w tygodniu. Ostatni rejs zaplanowano na sobotę 29 października.

Nadal jednak pasażerowie będą mogli latać do stolicy Węgier z lotniska Warszawa-Modlin oraz z Poznania. Na tej drugiej trasie jednak zmniejszy się liczba wykonywanych rejsów tygodniowo - z czterech do dwóch (od listopada). Jeszcze niedawno Ryanair zapowiadał, że będzie tam latać trzy razy w tygodniu. 

Węgry 1 lipca wprowadziły nowy podatek lotniczy

Zagraniczne media donoszą, że decyzja Ryanaira o usunięciu części tras związana jest z wprowadzeniem podatku lotniczego na Węgrzech oraz nałożeniem na linię wysokiej kary. Przypomnijmy, że podatek zaczął obowiązywać od 1 lipca br. i objęto nim wszystkich pasażerów podróżujących z węgierskich lotnisk - wynosi od 10 do 25 euro (od około 47 do ok. 117 zł).

Zobacz także: Tania linia wprowadziła rewolucyjne rozwiązanie. Ma skrócić czas obsługi pasażerów

Decyzja o wprowadzeniu podatku nie spodobała się linii Ryanair, która wezwała rząd w Budapeszcie do zniesienia opłat. Finalnie przewoźnik przerzucił dodatkowe koszty na pasażerów; podwyższył ceny biletów i kazał dopłacać podróżnym, którzy zakupili wejściówkę na lot po 1 lipca. Węgierski rząd postanowił więc przyjrzeć się bliżej praktykom Ryanaira. Ostatecznie na przewoźnika nałożono karę w wysokości 300 mln forintów, czyli ok. 3,6 mln zł.

- Urząd ochrony konsumentów stwierdził naruszenie prawa w związku z wprowadzaniem przez linie lotnicze w błąd klientów przez swoje nieuczciwe praktyki biznesowe - poinformowała Judit Varda, minister sprawiedliwości Węgier.

Ryanair oświadczył jednak, że zamierza odwołać się od decyzji węgierskiego rządu.

loader

RadioZET.pl/fly4free.pl