Zamknij

Ryanair w czołówce firm najbardziej trujących powietrze w Europie

Nina Czochara
03.04.2019 10:08

Linia lotnicza po raz pierwszy w historii znalazła się w pierwszej dziesiątce firm w Europie, które najbardziej zanieczyszczają środowisko. W czołówce znalazły się również elektrownie węglowe - tak wynika z raportu Komisji Europejskiej. 

Ryanair
fot. Pixabay

Choć latanie samolotem zdecydowanie ułatwia podróżowanie po świecie, warto pamiętać, że maszyna spalając paliwo wydziela do atmosfery bardzo dużo szkodliwych substancji. Jak wynika z danych brukselskiej grupy badawczej Transport&Environment (cytowanych przez Fly4free), w zeszłym roku największa tania linia w Europie, Ryanair, wygenerowała aż 9,9 megaton dwutlenku węgla.

Ryanair na 10. miejscu największych "trucicieli"

Okazuje się, że w ciągu jednego roku Ryanair zwiększył emisję dwutlenku węgla o 6,9 proc. w skali roku, dzięki czemu wskoczył na 10. miejsce niechlubnego rankingu największych trucicieli powietrza w Europie. Warto dodać, że w ciągu 5 lat irlandzki przewoźnik zwiększył poziom emisji CO2 aż o 49 procent.

Kto zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu? Zgodnie z wynikami rankingu najmocniej środowisko zatruwa elektrownia w Bełchatowie. W zestawieniu pojawiły się też inne linie lotnicze. Dla przykładu na 31. miejscu pojawił się easyJet, a na dalszych pozycjach uplasowały się kolejno: Lufthansa, Norwegian i British Airways.

Zanieczyszczenie powietrza w Europie
fot. BBC/screen

Ryanair nie zgadza się z takim postawieniem sprawy i w wydanym komunikacie twierdzi, że jest "najbardziej zieloną i czystą linią lotniczą w Europie". Irlandzki przewoźnik twierdzi również, że ma najniższy poziom emisji dwutlenku węgla w przeliczeniu na kilometr w porównaniu do innych europejskich przewoźników.

Eksperci wskazują na to, że problem nie tkwi nawet w samej linii Ryanair, ale w całej branży lotniczej, a dokładniej – w tym, jak często latamy. Przemysł lotniczy odpowiada obecnie tylko za 3 procent emisji gazów cieplarnianych w Europie, ale eksperci szacują, że do 2050 roku ten poziom zwiększy się o 700 procent. Oznacza to, że branża lotnicza stanie się wówczas największym trucicielem w Europie.

Przeczytaj także:

•  Ryanair po raz kolejny najgorszą linią na krótkich trasach. Co przeszkadza pasażerom? 

 Abonament dla często latających pasażerów? Nowa propozycja od Ryanaira

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC