Zamknij

Ryanair znosi obowiązkową opłatę za wybór miejsca na pokładzie. Skorzysta tylko część pasażerów

16.11.2021 09:38

Ryanair wprowadza kolejne zmiany dla pasażerów. Z systemu rezerwacyjnego irlandzkiego przewoźnika wynika, że zniknęła obowiązkowa opłata za wybór miejsca w samolocie. Zmiana ta dotyczy jednak wyłącznie rodziców i opiekunów podróżujących z dziećmi. Na razie linia lotnicza nie potwierdziła oficjalnie tej informacji, ale wszystko wskazuje na to, że rodziny z dziećmi będę mogły trochę zaoszczędzić. 

Ryanair - samolot
fot. KAROL SEREWIS/East News

Ryanair szykuje nowe udogodnienie dla swoich klientów. Jak poinformował portal Fly4free, część pasażerów zostanie zwolniona z obowiązkowej opłaty za wybór konkretnego miejsca w samolocie. To już kolejna dobra zmiana, którą w ostatnim czasie wprowadziła irlandzka linia. 

Ryanair znosi opłatę za wybór miejsca w samolocie

Większość pasażerów zdążyła się już przyzwyczaić do tego, że jeśli w czasie podróży samolotem chce siedzieć obok kogoś bliskiego, musi dodatkowo zapłacić za konkretne miejsce na pokładzie. Brak rezerwacji takiego miejsca zwykle skutkuje tym, że zostajemy oddzielni na czas lotu od naszych towarzyszy podróży (system rozrzuca pasażerów z danej rezerwacji po całym samolocie). W przypadku osób dorosłych siedzenie daleko od siebie na pokładzie zwykle nie jest problemem. Nieco inaczej sytuacja wygląda w czasie podróży z dziećmi.

W myśl regulaminu Ryanaira dzieci poniżej 12 roku życia muszą podróżować obok osoby dorosłej. Przypomnijmy, że irlandzki przewoźnik do tej pory zezwalał na bezpłatne przydzielenie miejsc dzieciom (maksymalnie czwórce), ale pod warunkiem, że osoba dorosła wykupi konkretne miejsce. Była to więc niejako opłata obowiązkowa. W przypadku rodziców czy opiekunów ceny te były zaniżone (od 4 euro), ale i tak stanowiło to dodatkowy wydatek. Teraz taka zasada miałaby już nie obowiązywać.

Jak zauważa portal Fly4free, wszystko wskazuje na to, że zniknęły już obowiązkowe opłaty za wybór miejsca w samolocie dla rodziców i opiekunów podróżujących z dziećmi. W systemie rezerwacyjnym Ryanaira, zaznaczając opcję podróży z dziećmi, przy wyborze konkretnego miejsca pojawia się informacja, że w rzędach 18-33 jest ono bezpłatne także dla dorosłych pasażerów.

Warto tutaj jednak podkreślić, że bezpłatna rezerwacja miałaby obejmować tylko jednego rodzica/opiekuna. Podróżując w formule 2 dorosłych plus dzieci, druga osoba dorosła musi zapłacić za swoje miejsce - w przeciwnym razie zostanie "wyrzucona" daleko od bliskich.

Ryanair wprowadził na razie tę zmianę "po cichu" i nie potwierdził oficjalnie informacji. Z systemu rezerwacyjnego wynika jednak, że podróżujące rodziny z dziećmi będą mogły zaoszczędzić kilka euro podczas rezerwacji. 

loader