Zamknij

Na tych trasach maseczki w samolotach nadal są obowiązkowe. Ryanair podał listę połączeń w UE

16.05.2022 10:57
Ryanair - samolot
fot. Lukasz Szelag/Reporter/East News

Ryanair od 16 maja zniósł obowiązkowe maseczki na pokładach swoich samolotów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy pasażerowie mogą cieszyć się z tych zmian. Na niektórych trasach nadal trzeba będzie zasłaniać nos i usta podczas lotu. Dotyczy to rejsów do/z 15 krajów UE, gdzie maseczki są nadal obowiązkowe w transporcie publicznym – poinformował Eddie Wilson, prezes Ryanaira.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu unijna Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowały komunikat dotyczący środków bezpieczeństwa związanych z podróżami lotniczymi w dobie pandemii Covid-19. Jak przekazano, od 16 maja zakrywanie ust i nosa na lotniskach czy w samolotach nie będzie już obowiązkowe. Jednocześnie zaznaczono, że maseczka nadal "jest jednym z najlepszych zabezpieczeń przed transmisją wirusa Covid-19".

Tanie linie Ryanair podjęły decyzję o dostosowaniu się do nowych zasad ogłoszonych przez EASA i ECDC. Irlandzki przewoźnik wydał jednocześnie oświadczenie, w którym podkreślił, że w łagodzeniu restrykcji podczas rejsów na terenie Unii Europejskiej będą obowiązywały wyjątki. 

Ryanair znosi obowiązkowe maseczki w samolotach. Są jednak wyjątki

Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym przez prezesa Ryanaira, Eddiego Wilsona, na niektórych połączeniach Ryanaira nadal będzie trzeba pozostać w maseczce podczas trwania lotu. 

– Z zadowoleniem przyjmujemy złagodzenie przepisów przez EASA i ECDC, które zacznie obowiązywać od najbliższego poniedziałku, 16 maja. Od tego dnia maseczki na twarzy będą opcjonalne podczas wszystkich lotów Ryanaira, z wyjątkiem rejsów do/z 15 państw UE, w których maseczki są nadal obowiązkowe w transporcie publicznym – przekazał Eddie Wilson.

Na których trasach Ryanaira maseczki nadal będą obowiązkowe? Podczas lotów do/z tych krajów UE trzeba wciąż zasłaniać ust i nos: Austria, Cypr, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia oraz Hiszpania.

Lista ta może się jednak skrócić, jeśli władze poszczególnych krajów poluzują restrykcje covidowe. "Oczekujemy, że te państwa w najbliższych dniach złagodzą swoje przepisy dotyczące maseczek, zgodnie z nowymi wytycznymi" – dodał prezes Ryanaira.

Źródło: TVN, Ryanair