Zamknij

Szef Ryanaira apeluje o zmianę przepisów. "Loty powinny być dostępne tylko dla zaszczepionych"

16.12.2021 10:23
Michael O’Leary
fot. Tomasz Kawka/East News

Szef Ryanair Michael O'Leary otwarcie skrytykował przepisy wjazdowe wprowadzone m.in. przez władze Wielkiej Brytanii. "Powinniśmy porzucić testy na koronawirusa jako warunek podróży i ogłosić, że tylko w pełni zaszczepieni pasażerowie mogą podróżować samolotem" – powiedział w rozmowie z "Independent" prezes irlandzkiej linii. 

Szef Ryanaira po raz kolejny wypowiada się na temat obowiązujących restrykcji w podróżowaniu. Michael O'Leary niedawno informował, że nie zamierza odwoływać lotów z powodu nowego wariantu Omikron. Jak wyjaśnił, popyt na podróże lotnicze utrzymuje się na wysokim poziomie, a aktualna sytuacja nie powstrzyma przed wyjazdami w pełni zaszczepionych lub z negatywnym wynikiem testu.

Teraz prezes taniej linii krytykuje rządy za zaostrzanie przepisów wjazdowych. Odwołuje się szczególnie do zmian wprowadzonych przez Wielką Brytanię, zgodnie z którymi w czasie wjazdu koniecznie jest okazanie negatywnego wyniku testu. Zdaniem szefa Ryanaira władze "wymyślają przepisy na bieżąco" i robią wszystko, aby zniechęcić do podróżowania. 

Szef Ryanaira: "Podróże samolotem powinny być dostępne dla zaszczepionych" 

– Wydaje mi się, że polityka rządu Wielkiej Brytanii została stworzona tak, aby zniechęcić ludzi do podróżowania samolotem. To jest dość zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, ilu ludzi jest w pełni zaszczepionych. W Wielkiej Brytanii panuje "histeria omikronowa" wywołana przez rząd. Podejrzewam, że tego typu działania są po to, by zatuszować fatalne zarządzanie władz w niemal każdej dziedzinie życia – powiedział O’Leary w rozmowie z "Independent". 

Dodał, że zupełnie nie rozumie przepisów, zgodnie z którymi w pełni zaszczepieni podróżujący muszą robić testy na obecność koronawirusa. Zdaniem prezesa Ryanaira zamiast wprowadzać obowiązek szczepień, "trzeba sprawić, aby szczepienie stawało się dla ludzi bardziej atrakcyjne".

– Popierałbym ograniczenie podróży lotniczych tylko do osób w pełni zaszczepionych – podkreślił Michael O'Leary.

Szef irlandzkiej linii odniósł się jednocześnie do osób, które z różnych powodów nie chcą się szczepić przeciwko Covid-19. 

– W pełni rozumiemy wasz wybór i wolność do bycia osobą niezaszczepioną. Jeśli naprawdę wierzycie w jakiś międzynarodowy spisek światowych rządów i koncernów farmaceutycznych, to w porządku. Ale w takim razie siedźcie, proszę, w domu i zamawiajcie jedzenie i lekarstwa z dostawą. Osoby niezaszczepione nie powinny cieszyć się taka samą "wolnością" jak osoby, które zostały w pełni zaszczepione – mówi O’Leary.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie obowiązkowe testy przed wjazdem (również dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców) wprowadziły Cypr, Włochy oraz Grecja. Nie wiadomo, czy w ślad za tymi popularnymi europejskimi kierunkami nie pójdą kolejne kraje. 

Źródło: The Independent, Fly4free