Zamknij

Bardzo rzadkie zjawisko nad polskim morzem. Czym są wielkie lodowe kule na brzegu?

18.01.2021 10:20
Morze Bałtyckie
fot. Shutterstock

Nad Bałtykiem od strony Zatoki Puckiej zaobserwowano niesamowitą rzecz. U wybrzeża pojawiło się mnóstwo lodowych kul niemal jednakowej wielkości. Czym są i skąd się wzięły w tym miejscu? Koniecznie zobaczcie.

Zima w Polsce zagościła na dobre. W ostatnich dniach w kraju nie tylko obficie pada śnieg, ale też notowane są wyjątkowo niskie temperatury - tylko w centrum Polski spadły one do -20 stopni Celsjusza. Mimo mrozów aura sprzyja spacerom i jeżdżeniu na sankach - za oknem bowiem dość regularnie pojawia się słońce.

Mieszkańcy Pomorza postanowili wykorzystać te wyjątkowe zimowe dni na wędrówkę po plaży nad pięknym Bałtykiem. Jednej z kobiet udało się zaobserwować niezwykle rzadkie zjawisko. Mowa o kulach lodowych na brzegu Zatoki Puckiej na wysokości Jastarni. Widzieliście kiedyś coś podobnego?

Rzadkie zjawisko nad Bałtykiem. Wielkie kule lodowe w Jastarni

Jedna z internautek, Julia Kohnke, podzieliła się w sieci fotografiami rzadkiego zjawiska, jakie miała okazję zobaczyć w Jastarni nad Zatoką Pucką. Okazuje się, że kobiecie udało się zrobić zdjęcia licznym kulom lodu występującym u brzegu Bałtyku. Nie dość, że było ich naprawdę dużo, miały one niemal jednakowy kształt i rozmiar.

Fotki szybko zyskały popularność, gdyż zaczęły udostępniać je profile zrzeszające sympatyków Bałtyku, Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Czym są tajemnicze kule zrobione z lodu i śniegu? Otóż okazuje się, że do ich powstania potrzeba kilku jednocześnie występujących czynników.

Takie cuda w Jastarni od strony zatoki. To rzadkie zjawisko. Kule tworzą się, kiedy mieszają się przechłodzona woda, błoto pośniegowe lub śnieg oraz śryż, czyli tzw. lód prądowy. Im wyższy prąd rozbijający tę mieszaninę o brzeg, tym kule są większe - czytamy we wpisie facebookowej strony Na po-morskim szlaku.

Zdjęcia doczekały się tysięcy polubień i dziesiątek komentarzy zachwyconych fanów polskiego morza.

Piękne zjawisko. Przyroda potrafi zaskakiwać.

 

Natura jest cudna.

 

Niesamowite.

A wy co sądzicie o takim widoku?