Zamknij

Rzeka gorącej lawy wpada do Atlantyku. Erupcja Cumbre Vieja nie ustaje [WIDEO]

15.11.2021 14:38
Cumbre Vieja - wulkan
fot. AP/Associated Press/East News

Wulkan Cumbre Vieja nie traci na sile. W ostatnich dniach kolejne strumienie rozżarzonej lawy popłynęły w stronę Oceanu Atlantyckiego. W miejscu kontaktu magmy z wodą unosi się chmura białego dymu, która zawiera ogromne ilości toksycznych gazów. Na pasie zastygłej lawy tworzą się też pierwsze piaszczyste plaże. Aktywność wulkanu została uchwycona na zdjęciach i nagraniach.

Mieszkańcy La Palmy od niemal dwóch miesięcy zmagają się z niszczycielską erupcją Cumbre Vieja. Od momentu wybuchu wulkan nieprzerwanie wyrzuca z siebie lawę, popiół i gęste chmury dymu. W okolicy regularnie występują też wstrząsy sejsmiczne. Wciąż nie wiadomo, kiedy zakończy się erupcja hiszpańskiego wulkanu. 

La Palma. Kolejne strumienie lawy wpływają do oceanu

Na La Palmie ogromne zagrożenie stwarza wypływająca z wielu szczelin lawa, która do tej pory zalała 1000 hektarów terenu i doprowadziła do zniszczenia na wyspie ponad 2500 budynków.

W minionym tygodniu aktywność Cumbre Vieja nasiliła się, a kolejne strumienie rozgrzanej do czerwoności lawy dotarły do Oceanu Atlantyckiego. To niebezpieczne zjawisko, bo w miejscu kontaktu gorącej magmy z wodą tworzy się chmura białego dymu zawierająca ogromne ilości toksycznych gazów. 

Na nagraniach można też zobaczyć, jak w wyniku erupcji wulkanu, na pasie pierwszego jęzora lawy, która zastygła po wpadnięciu do oceanu, utworzyła się plaża.

Według danych rządu kanaryjskiego wyspa zyskała obszar o długości 500 metrów w głąb morza i około 820 m maksymalnej szerokości. Ten pierwszy zastygły jęzor lawy zniszczył miasto Todoque 10 dni po rozpoczęciu erupcji wulkanu.

Cumbre Vieja. Zwiększona aktywność sejsmiczna

Regionalna gazeta "Canarias 7" wskazała, że w miniony weekend nasiliła się też aktywność sejsmiczna wulkanu, a w jego rejonie zanotowało ponad 50 trzęsień ziemi. Najsilniejsze z nich miało magnitudę 5 stopni w skali Richtera.

Z szacunków rządu wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich wynika, że wskutek wybuchu Cumbre Vieja, do którego doszło 19 września, konieczna była ewakuacja ponad 8000 mieszkańców południowej części La Palmy. 

W minioną sobotę potwierdzono też, że z powodu erupcji zginęła jedna osoba. Był nią 70-latek, który oczyszczał swój dom z materiału wulkanicznego. Pod mężczyzną zawalił się dach budynku.

Źródło: TVN Meteo, Twoja Pogoda