Zamknij

Rzeka w Kaliszu zmieniła kolor na zielony. Nietypowe zjawisko zaniepokoiło mieszkańców [ZDJĘCIA]

13.09.2021 13:08
Rzeka Prosna w Kaliszu
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W ostatnich dniach rzeka Prosna, która przepływa przez Kalisz, zmieniła kolor na zielony. Ten niecodzienny widok zaniepokoił mieszkańców. Do sieci trafiły zdjęcia pokazujące to zjawisko. Sami zobaczcie.

Prosna to rzeka w środkowej Polsce, która stanowi lewy dopływ Warty. Przepływa ona m.in. przez Kalisz. W ostatnich dniach mieszkańcy miasta zauważyli, że tutejsze wody zmieniły barwę. Nigdy wcześniej nie widzieli, aby Prosna była zielona.

Zaniepokojeni obywatele postanowili udokumentować swoje odkrycie i podzielili się zdjęciami z portalem faktykaliskie.pl. Ponadto poinformowali odpowiednie służby, które na szczęście wiedziały, co się stało z rzeką. Okazuje się, że jej barwa była efektem całkowicie normalnego procesu.

Rzeka w Kaliszu zmieniła kolor na zielony. Nietypowe zjawisko zaniepokoiło mieszkańców

Kilka dni temu rzeka Prosna przepływająca przez Kalisz zmieniła kolor na zielony. Zauważyli to mieszkańcy miasta, którzy podzielili się zdjęciami niezwykłego zjawiska z redakcją faktykaliskie.pl. O incydencie napisał też portal Onet.

Do sieci trafiły niepokojące fotografie, a obywatele postanowili zgłosić też sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Eksperci zbadali wodę na pewnym odcinku rzeki i szybko wyjaśnili pojawienie się zielonego koloru. Okazuje się, że jest ona następstwem całkowicie naturalnych procesów.

Widoczne na zdjęciach zabarwienie oraz zmętnienie wody wskazuje na występowanie zakwitów tj. wzrost zawartości chlorofilu »a« w wodzie i okresowy zakwit wody (zakwit planktonu) będący efektem masowego rozwoju fitoplanktony - czytamy w wypowiedzi przedstawicieli WIOŚ cytowanej przez Onet.

Wygląda na to, że zielony kolor wody jest zatem czymś zupełnie naturalnym i nie ma nic wspólnego z zanieczyszczeniem. Jak podaje portal Onet, wynika raczej z zakwitu sinic i zielenic. Jest ich tak dużo w tym okresie, że barwią wodę i sprawiają, że staje się mętna.

Źródło: Fakty Kaliskie, Onet