Zamknij

Rzym znów oblegany przez turystów. Na "długi weekend" zjadą się tłumy, brakuje miejsc w hotelach

25.10.2021 14:39
Rzym - turyści
fot. Dariusz Zarod/East News

Rzym znów przeżywa turystyczne oblężenie. Na nadchodzący "długi weekend" zarezerwowano niemal wszystkie miejsca w rzymskich hotelach. To pierwsza taka sytuacja w stolicy Włoch od początku pandemii koronawirusa. 

Chociaż pandemia nie ustaje i wciąż obowiązują liczne ograniczenia w podróżowaniu, Rzym po raz pierwszy od marca 2020 roku zmaga się z problemem związanym z brakiem wolnych miejsc w hotelach. Wieczne Miasto jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów, a w nadchodzący "długi weekend" sytuację dodatkowo spotęguje szczyt przywódców państw G20.

Rzym. Tłumy turystów przyjadą na "długi weekend"

Na tydzień przed ostatnim październikowym weekendem zarezerwowanych jest 90 procent miejsc hotelowych, co nie zdarzyło się od wybuchu kryzysu wywołanego pandemią – zauważył szef rzymskiej federacji usług hotelowych Daniele Brocchi. W niektórych hotelach już zajęto komplet miejsc.

Do Wiecznego Miasta licznie wracają zagraniczni goście z wielu krajów, co już widać w rejonie Watykanu i w historycznym centrum. Jednak prawdziwy turystyczny najazd rozpocznie się w weekend przed dniem Wszystkich Świętych. W ostatni weekend października do Rzymu zjadą nie tylko turyści, ale i delegacje uczestniczące w szczycie szefów państw i rządów G20.

Media zastanawiają się, czy stolica Włoch jest przygotowana jest na wielki powrót turystów. Pewne na razie jest to, że w "długi weekend" z powodu obecności prezydenta USA Joe Bidena i innych przywódców trzeba liczyć się z poważnymi utrudnieniami i ograniczeniami w dostępie do wielu miejsc. Rzymska dzielnica Eur, gdzie w nowoczesnym centrum konferencyjnym Nuvola będą odbywać się obrady, zostanie ogłoszona czerwoną strefą.

Włochy. Jakie restrykcje dla podróżujących?

Osoby podróżujące z Polski do Włoch mają obowiązek przedstawienia certyfikatu covidowego potwierdzającego zaszczepienie się przeciwko Covid-19, przejście infekcji (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy). Badania nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia. 

Na terenie Włoch obowiązuje obecnie wymóg okazania tzw. paszportu covidowego dla tych, którzy chcą skorzystać m.in. ze stolików wewnątrz restauracji i barów, wejść do placówek kultury, obiektów sportowych oraz targowych. 

Przed podróżą do Włoch należy również zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału tego kraju na cztery strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.

ZOBACZ TAKŻE: Trzy elementy, które musi zawierać ubezpieczenie turystyczne

Źródło: PAP, gov.pl