Zamknij

Śnieg na Saharze. Niesamowite zdjęcia pustyni w zimowej odsłonie

18.01.2021 13:25

Zima zawitała również do Afryki. Warstwa śniegu pokryła pustynne wydmy w okolicy miasta Ain Sefra w Algierii. Niezwykłe zdjęcia ośnieżonej Sahary pojawiły się w mediach społecznościowych i bardzo szybko obiegły sieć. Zimowa aura zapanowała też w Arabii Saudyjskiej, gdzie temperatura spadła poniżej 2 st. Celsjusza. 

Śnieg na Saharze
fot. Shutterstock/ Zdjęcie ośnieżonej Sahary z 2018 roku

Jeszcze niedawno z rekordowymi opadami śniegu zmagała się Hiszpania. Biały puch przykrył teraz również Grecję, którą jeszcze tydzień temu nawiedziła fala upałów. Teraz przyszła pora na Afrykę i Bliski Wschód. W okolicach saharyjskiej miejscowości Ain Sefra (w północno-zachodniej Algierii) oraz rejonie Aseer. (w Arabii Saudyjskiej) zanotowano wyjątkowo niskie temperatury i pojawiły się opady śniegu. Tereny pustynne pokryte lodem i śniegiem to rzadki, a zarazem imponujący widok. 

Śnieg na Saharze. Niecodzienny widok w Afryce

Sahara jest jednym z najgorętszych miejsc na globie. Normalna styczniowa temperatura w okolicy miejscowości Ain Sefra to 6-12 stopni Celsjusza, podczas gdy w lipcu termometry pokazują do 38 st. C. W tym roku zima mocno dała tu o sobie znać. W rejonie saharyjskiego miasta temperatura spadła do -3 stopni Celsjusza, a pustynne wydmy zostały pokryte śniegiem.

Mieszkańcy chętnie dokumentowali to niecodzienne zjawisko. Ostatni raz taką okazję mieli w styczniu 2018 roku, kiedy na pustyni pojawiła się 40-centymetrowa warstwa śniegu. 

Zdjęcia ośnieżonej pustyni zamieścił też na Facebooku lokalny fotograf, Karim Bouchetata. Na opublikowanych fotografiach można zobaczyć, jak na "białych" wydmach pasą się owce.

Nietypowe widoki uchwycono również w Arabii Saudyjskiej, w rejonie Aseer. Mieszkańcy byli zaskoczeni zimą, która zawitała w ich rejonie. Gromadzili się na pustyni, by podziwiać śnieżne krajobrazy. Ostatni raz temperatura spadła tu poniżej zera około 50 lat temu. 

Opady śniegu na Saharze, chociaż wciąż są zjawiskiem wyjątkowym, pojawiają się coraz częściej. Biały puch spadł na kawałek Sahary w 2016 roku, a następnie w styczniu 2017 roku oraz 2018 roku. Najwięcej było go w 2017 - wówczas pokrywa śnieżna sięgała nawet pół metra. 

Źródło: The Sun, Daily Mail