Zamknij

Podróżujesz samotnie? Sprawdź listę najniebezpieczniejszych krajów dla kobiet

Nina Czochara
31.07.2019 12:20

Coraz więcej kobiet decyduje się na podróżowanie w pojedynkę. Wyruszając samotnie w drogę, warto mieć pewność co do swojego bezpieczeństwa. Specjalnie stworzony ranking dla podróżniczek wskazuje, których krajów kobiety powinny unikać, a do których mogą bez obaw podróżować. 

Turstka przezd tablicą lotów
fot. Pixabay

Podróżowanie "solo" staje się coraz bardziej popularne wśród kobiet. Z danych firmy badawczej DK Shifflet wynika, że w 2017 roku ok. 28 proc. kobiet zdecydowało się na wyjazd wyłączenie w towarzystwie innych pań lub zupełnie samotnie. Ten trend z każdym rokiem staje się coraz bardziej powszechny. 

Kraje bezpieczne i niebezpieczne dla kobiet

Zestawienie, a właściwie "Wskaźnik zagrożeń dla kobiet", stworzyli Asher i Lyruc Fergusson - małżeństwo prowadzące bloga na temat bezpiecznego podróżowania. Lista powstała w oparciu nie tylko o doświadczenia i opowieści innych podróżników, ale również dane z różnych światowych badań dla 50 krajów, które są najczęściej odwiedzane przez turystów.

W raporcie uwzględniono osiem czynników, m.in. bezpieczeństwo podczas samotnego spaceru w nocy, zabójstwa kobiet, przemoc seksualna, dyskryminacja prawna, globalny wskaźnik różnicy płci, globalny indeks nierówności, przemoc wobec postaw kobiet. Jak Asher i Lyruc Fergusson przyznali w amerykańskim wydaniu "Forbes Woman",  nie można postrzegać bezpieczeństwa w danych kraju jedynie na podstawie informacji o ogólnym zagrożeniu czy przemocy, ale należy wziąć pod uwagę postawy kulturowe czy system prawny odnoszący się do kobiet.

Niebezpieczne kraje dla samotnie podróżujących kobiet [TOP 5]

1. Republika Południowej Afryki
Autorzy rankingu uważają, że jest to najbardziej niebezpieczny kraj ze względu na przemoc wobec kobiet. 

2. Brazylia
Kraj został negatywnie oceniony pod względem bezpieczeństwa na ulicach, licznych napadów oraz świadomych zabójstw. MSZ ostrzega się turystów, aby samotnie nie chodzili w nocy, a w przypadku rabunku nie stawiali oporu.

3. Rosja
Rosja uznawana jest za niebezpieczną ze względu na sporą liczbę przypadków zabójstw, przemocy seksualnej oraz dyskryminację prawną kobiet.

4. Meksyk
Meksyk, choć jest niezwykle popularnym celem turystycznych wyjazdów, uznawany jest za niebezpieczny. Kobiety są ofiarami zabójstw i przemocy seksualnej.

5. Iran
Kraj uzyskał najgorszy wynik w kategorii dyskryminacji kobiet oraz "globalnego indeksu nierówności".  

W pierwszej dziesiątce tej niechlubnej listy znalazły się również: Dominikana, Egipt, Maroko, India i Tajlandia.

Zobacz także

Bezpieczne kraje dla samotnych podróżniczek [TOP 5]

W zestawieniu uwzględniono również pięć bezpiecznych krajów dla kobiet podróżujących samotnie. Cztery z nich znajdują się w Europie Zachodniej. Są to kolejno w indeksie: Hiszpania, Singapur, Irlandia, Austria i Szwajcaria.

1. Hiszpania

2. Singapur

3. Irlandia

4. Austria

5. Szwajcaria

Wśród 50 najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów uwzględniono również Polskę. Czy samodzielnie podróżujące kobiety mogą czuć się u nas bezpiecznie? Wygląda na to, że tak, bo w indeksie Polska znalazła się w pierwszej 10 (dokładnie na 9. miejscu) najbezpieczniejszych krajów dla turystek.

Zobacz także

Źródło: Forbes, asherfergusson.com

___

RadioZET.pl/NC