Zamknij

Samotny dom pośród morza lawy. Szokujące zdjęcie po wybuchu wulkanu na La Palmie obiegło świat

22.09.2021 09:07
Wulkan Cumbre Vieja
fot. DESIREE MARTIN/AFP/East News

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma trwa. Jęzory magmy spływają w kierunku morza i niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Do sieci trafiło ostatnio zdjęcie, które pokazuje samotną wyspę z pojedynczym domem pośród ogromnej masy lawy. Szokująca fotografia obiegła cały świat.

19 września doszło do erupcji Cumbre Vieja na jednej z Wysp Kanaryjskich. Wybuch poprzedzony był serią silnych wstrząsów sejsmicznych, ale nie spodziewano się, że nastąpi tak szybko po pierwszych sygnałach aktywności.

Do tej pory lawa wydostająca się z licznych szczelin, które utworzyły się na powierzchni stożka, zalała już ponad 150 ha terenu. Jeszcze przed eksplozją ewakuowano 5 tys. osób, ale ta liczba wciąż rośnie. Rzeka magmy o temperaturze sięgającej nawet 1000 stopni Celsjusza płynie w kierunku morza i niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Zrównała z ziemią już ponad 180 budynków.

Do sieci trafiło zdjęcie, które pokazuje niezwykłe zjawisko pojawiające się w trakcie wybuchów wulkanów. Otóż pośród morza magmy utworzyła się samotna wyspa wraz z pojedynczym domem i niewielkim kawałkiem terenu. Szokująca fotografia obiegła już cały świat.

Samotny dom pośród morza lawy. Szokujące zdjęcie po wybuchu wulkanu na La Palmie obiegło świat

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej La Palmie sparaliżował życie okolicznych mieszkańców. Duża część z nich musiała ewakuować się w bezpieczne rejony wyspy. Wszystko przez to, że zagrażają im nie tylko duszące wyziewy wulkaniczne, ale przede wszystkim wylewająca się z góry lawa.

Do tej pory zalała ona ponad 150 ha terenu, a specjaliści przewidują, że sama erupcja może potrwać nawet do grudnia. Konsekwencje są opłakane - magma niszczy wszystko, co znajdzie się na jej drodze, a do tego doprowadza do pożarów.

Ostatnio do sieci trafiło zdjęcie, które ukazuje zjawisko towarzyszące wybuchom wulkanów. Udostępnili je m.in. twórcy bloga "Wulkany świata". Także oni wyjaśnili, co się na nim znajduje - otóż taki fenomen po hawajsku nazywa się kipuka, a po islandzku obrennisholmur i oznacza wysepkę tworzącą się pośród morza lawy. 

Na fotografii, która obiegła świat i błyskawicznie zyskała popularność, możemy zobaczyć samotną wyspę otoczoną zastygającą magmą. Na teoretycznie bezpiecznym kawałku ziemi stoi pojedynczy dom.

Internauci są pod ogromnym wrażeniem zdjęcia i jednocześnie są zszokowani sytuacją właściciela tego obiektu.

Robi wrażenie.

 

Co za szczęściarz z właściciela tego domku.

 

Niesamowite - piszą w komentarzach.

Sami zobaczcie, jak wygląda najsłynniejsze zdjęcie z erupcji na La Palmie.

Źródło: Facebook/Wulkany świata