Zamknij

Santorini pobiło turystyczny rekord. Więcej zagranicznych gości niż przed pandemią

12.10.2021 09:37
Santorini
fot. Shutterstock

Santorini pomimo ograniczeń wynikających z pandemii Covid-19 przeżywa turystyczne oblężenie. Popularność tej niewielkiej greckiej wyspy jest w ostatnim czasie jeszcze większa niż przed pandemią. We wrześniu Santorini pobiło turystyczny rekord. 

Grecja od lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Europy, w tym również z Polski. Okazuje się, że w dobie pandemii zainteresowanie wyjazdami tego kraju (w szczególności na greckie wyspy) jest wciąż bardzo wysokie.

Prawdziwe oblężenie przeżywa  Santorini, czyli niewielka wyspa położona na Morzu Egejskim i wchodząca w skład archipelagu Cyklad. Miejsce to słynie z charakterystycznych „białych domków” na wzgórzu, niezwykłego klimatu i najpiękniejszych zachodów słońca w Grecji. Nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością wśród zagranicznych gości. 

Santorini przeżywa turystyczny najazd

Jak podaje portal Greek Travel Pages, we wrześniu Santorini pobiło turystyczny rekord. W ubiegłym miesiącu grecką wyspę odwiedziło łącznie ponad 97 tys. turystów, czyli o 17 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. "Rekord padł pomimo trwającej wciąż pandemii" – zauważa GTP.

Grecki portal podając takie dane, powołał się na raport opublikowany przez South Aegean Tourism Initiative, czyli organizację skupiającą przedsiębiorstwa z branży turystycznej, hotelarskiej i handlowej. 

Santorini najchętniej odwiedzali Brytyjczycy (ponad 19 tys. turystów, czyli 20-procentowy udział we wrześniowych wynikach), następnie Włosi (prawie 17,5 tys. turystów, czyli 18 procent), Francuzi (15,5 tys. przyjezdnych, czyli 16 procent), Niemcy (ponad 10 tys., 11-procentowy udział) i Polacy (niecałe 6 tys. turystów, co przekłada się na 6-procent udział w ogóle wrześniowych przyjazdów).

Cały region Wyspy Egejskie Południowe osiągnął w minionym miesiącu 85 procent wyniku z 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią. Lotniska na Rodos, Kos, Santorynie, Mykonos i Karpathos przyjęły łącznie 625 tys. podróżujących.

Od początku 2021 roku Wyspy Egejskie Południowe odwiedziło w sumie ponad 2,8 miliona turystów. 

Źródło: rp.pl, Greek Travel Pages